Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?

Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?
Ukrajinští vojáci 141. samostatné pěší brigády během vojenského cvičení. Rusko přesunulo části svých jednotek z několika směrů na Ukrajině, aby posílilo svou obranu v Kurské oblasti

Plus

Jakkoliv je ukončení války na Ukrajině v nedohlednu, česká BIS přišla s dosud nezdůrazňovanou bezpečnostní hrozbou. Tu podle civilní kontrarozvědky představuje poválečný příchod bojových veteránů, kteří se budou chtít spojit se svými rodinami, jež k nám uprchly před válkou.
Jiří Leschtina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jakkoliv je ukončení války na Ukrajině v nedohlednu, česká bys přišla s dosud nezdůrazňovanou bezpečnostní hrozbou. Tu podle civilní kontrarozvědky představuje poválečný příchod bojových veteránů, kteří se budou chtít spojit se svými rodinami, jež k nám uprchli před válkou. Existují vážná rizika spojená s pašováním zbraní včetně těch nejsilnějších, a také s příchodem velkého množství veteránů poznamenaných válečnými útrapami včetně posttraumatického syndromu. Nezvládnutí jejich příchodu by mohlo vyústit v závažné bezpečnostní problémy, sdělil mluvčí bys Ladislav Šticha deníku MF DNES. Jak pohlížet na takové varování, s nímž podle tohoto listu vyrukoval na uzavřeném jednání bezpečnostního výboru sněmovny ředitel bys Michal Koudelka. Organizovaný zločin, pašování zbraní a rozbujení černého trhu. S nimi soud katastrofálními důsledky všech válek a geopolitických otřesů. A je na místě, že bys před těmito riziky předvídavě varuje. Koneckonců Česko má drsné zkušenosti z 90. let s ruskými, ukrajinskými, čečenskými nebo později balkánskými mafiemi. Ale i na základě těchto zkušeností jsou naše bezpečnostní složky a policie mnohem připravenější čelit takovým hrozbám. Se na stěžejní je přitom efektivní souhra se západními tajnými službami, která se od našeho vstupu do NATO a EU operativně vyvíjí a prohlubuje. Citlivější otázkou je, s jakým očekáváním máme hledět na ukrajinské veterány, kteří daleko od rodiny procházejí pro nás nepředstavitelným takto války už dva a tři čtvrtě roku, někteří i 10 let, jsou vystaveny hrůzám, jež zanechávají hluboké a mnohdy ne zhojitelné rány v duši. To však neznamená, že bychom na ně měli automaticky pohlížet okem předsedy přísahy Roberta Šlachty, který v reakci na varování bys na adresu válečných veteránů prohlásil kdo projde válkou, tak má prostě ke zločinu blíže. Pokud se někdo zaprodal zločinů, pak jsou to ruští agresoři, kteří zločiny a nejhrůznější zvěrstva na Ukrajině páchají bojovníci napadené Ukrajiny, ale před těmito zločinci brání svou zemi. S nezměrným odhodláním. Bojují za svobodu svého národa, jehož většina je stále podle průzkumu připravena vydržet válku i za cenu strádání tak dlouho, jak to bude nutné. A co se týče návratu válečných veteránů k rodinám, které do Čech uprchli před zlem, jistě se mezi nimi najdou i lidi se závažnými traumaty. To bychom neměli podcenit a věnovat jim náležitou péči. V daleko větší míře se spíš připravujeme na příchod mužů zocelených ve spravedlivé válce, kteří mohou být pro naši zemi a společenskou atmosféru v ní nemalým přínosem. A z čeho dnes mají i nejhlubší trauma? Nejen ukrajinští válečníci, ale celá jejich země. Především z toho, že vyspělé západní státy neúnosně dlouho váhají s dodáním takového množství ničivých řízených střel dlouhého doletu, protiletadlových systémů nebo i munice, aby Ukrajina dokázala vyhnat Putinovi ho. Kdy se země, což by ale mělo být traumatem celého svobodného světa.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu