Laboratoř
Oxidační stres v mládí možná prodlužuje život
Laboratoř
Plus
Oxidační stres se týká našich buněk. Jeho vliv pociťujeme zvláště ve stáří, při námaze (například při cvičení) nebo když držíme dietu. U pokusných červů, háďátek, teď vědci z Michiganu zjistili, že pokud oxidační stres pocítili v mládí, dožívali se vyššího věku. Jak je to u lidí, zatím nevíme.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak stres mládí ovlivňuje délku dožití, co se děje v mozku, když nás něco zaskočí a jak vznikají nové druhy ryb? To jsou náměty naší rozhlasové laboratoře, pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř mé pozvání do našeho pořadu přijali dvě dámy. Jednak buněčná bioložka a rostlin a fyzioložka a Fatima Cvrčková. Dobrý den. Vítám také Barboru Hrzánovou, herečku. Dobrý den. A naši diskusi doplní molekulární biolog Petr Svoboda. Vítek. Den. Jaké téma se nám otevřelo tento týden v časopise Nature. Co tě nezabije, to tě posílí. Tak by se dala uvodit studie vědců z Michiganu, podle níž trochu stresu v mládí prodlužuje život. Já to nemluvím o stresu psychickém, ale o tzv. oxidačním stresu, který pozorujeme u tělních buněk ve stáří, ale také při námaze, třeba při cvičení nebo když držíme dietu. Vědci došli k tomu, ať při pokusech na háďátka oblíbených a speciálně chovaných pro laboratorní experimenty. Tito červi žijí totiž jenom několik dnů. Jak vás zaskočila? Překvapila a potěšila tato studie. Prof. svoboda má úvodní slovo.
-
No je to trošku překvapilo, protože běžně studentům říkám, že ten oxidační stres prostě pro buňky není moc dobrá věc, protože je spojený třeba s kyslíkovými radikály a vznikem mutací, zároveň třeba se stárnutím buněk. Na druhou stranu ty buňky ho mají, protože tak, jak jim funguje mitochondrie a probíhá ten jejich metabolismus, tak nějaká úroveň toho oxidačního stresu je tam pořád. A když si představíte kyslíkovou molekulu ze dvou ze dvou atomů kyslíku, když se roztrhne na polovinu, tak každá ta polovina je kyslíkový radikál.
-
A teď dělá trochu paseku. A teď dělá paseku, protože se může navázat rychle na něco poškodit. Třeba mě překvapilo teda, že u těch červů, kteří jsou geneticky úplně identičtí, tak vlastně když se chovají na té mise, tak mají různou délku života, což znamená, že ta délka života není daná geneticky, ale prostředím během embryonálního vývoje oni se dostávají právě pod různý ten oxidační stres a ti červi, kterého mají vyšší, tak mají potom mají potom delší tu dobu života.