Jak to bylo doopravdy

Měl poslední habsburský císař Karel I. vztah k českým zemím? Dokonce vřelý, soudí historik

Jak to bylo doopravdy

Měl poslední habsburský císař Karel I. vztah k českým zemím? Dokonce vřelý, soudí historik
Císař Karel I. Habsburský

Plus

V listopadu roku 1916 umírá po 68leté vládě stařičký mocnář František Josef I. a nastupuje na trůn císař Karel I. (1887–1922). Ovšem jak jeho předchůdce před svým skonem řekl: „Převzal jsem trůn za nejtěžších okolností a předávám jej za okolností ještě těžších.“ Důsledky probíhající 1. světové války se projevovaly ve všech sférách života monarchie, postupně narůstající tendence posléze vedly až k rozpadu Rakouska-Uherska. (Repíza z roku 2020.)
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jiří Pernes
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 30. 3. 2020

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 21. listopadu 916 zemřel František Josef první, jehož vláda trvala od roku 1848. Nebyl už jenom panovníkem. Byl přímo pomníkem personifikací starobylé monarchie. V celé jeho rozsáhlé říši bylo jen málo těch, kteří pamatovali jiného panovníka. Dvořan kníže Lobkowicz přistoupil k devětadvacetiletému pravnuku Františka Josefa Karlovi a prohlásil nechť bůh žehná vašemu veličenstvům. To bylo oslovení vyhrazené pouze císaři a Karel I. tak byl osloven poprvé. Nepochybně to byl velký okamžik v životě mladého muže. Říše, kterou přebíral, byla sice starobylá a důstojná, ale její existence, a tím méně další rozkvět, naprosto nebyly zabezpečeny. Všem jakoby zněla v uších slova Františka Josefa, která pronesl několik hodin před svým skonem. Převzal jsem trůn za nejtěžších okolností a předávám jej za okolností ještě těžších. Byl bych rád, kdybych toho Karla ušetřil.

  • Píší historici Jan Galandou her a Miroslav Honzík v knize osud trůnu habsburského. Císařem, posledním habsburském na českém trůně se stal Karel. První otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je císař. Karel I. neměl vztah k českým zemím. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Podařilo se jeho předchůdci, císaři Františku Josefu prvnímu ničeho, v uvozovkách, jeho nástupce Karla prvního ušetřit, jak si přál? Otázka pro hosta pořadu, historika doc. Jiřího Pernese.

  • Přesto, že nejpozději od roku 1900 bylo zřejmé, že arcivévoda Karel se jednoho dne stane císařem, nevěnoval František Josef první jeho přípravě na výkon vlády dostatečnou pozornost. Takže když se nečekaně stalo v roce 1914, že František Ferdinand, kde jste s manželkou Sarajevu zahynuli, byl arcivévoda Karel jakožto následník trůnu povolán k tomu, aby stál po boku císaře Františka Josefa a připravovat se na převzetí vlády. František Josef to neudělal. On ho nepovolal do Vídně a naopak ho vyslal na frontu k vojenskému velení, aby tam se podílel na řízení válečných operací. A když potom v roce 1916 František Josef první zemřel, arcivévoda Karel, byl naprosto nepřipraven na to převzetí vlády. A to se projevilo i v následujících letech. Připomeňme si ji.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu