Ex libris

Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců

Ex libris

Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců
John Lennon a jeho manželka Yoko Ono v květnu 1969

Plus

Osobní dopisy jsou fenomén, který pomalu odchází z naší reality. O co přicházíme, když všeobecně opouštíme písemnou korespondenci a využíváme téměř výhradně elektronické komunikace? Britský spisovatel a historik umění Michael Bird shromáždil stovku úryvků z dopisů slavných umělců do knihy, aby mimo jiné připomněl právě kouzlo rukou psaného textu. A také poodhalil mnohé ze soukromí některých výjimečných osobností. Pořad vysíláme v repríze.
Lukáš Hurník

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dopisy jsou fenomén, který pomalu odchází z naší reality. Mají k. Barth shromáždil stovky úryvků z dopisů slavných umělců a ve formě knihy. Jeho sbírku vydalo nakladatelství Euromedia Group. Ukázky čte Ivo Theimer, režii má Michaela Krčmová. Od mikrofonu zdraví autor pořadu Lukáš Hurník.

  • Exlibris.

  • Už v Bernově u zrodu knihy najdeme řadu trefných poznámek o tom, oč přicházíme, když všeobecně opouštíme písemnou korespondenci a využíváme téměř výhradně elektronické komunikace. Psané dopisy to je divadelní představení na papíře. Průnik jazyka a umění, který nejen informuje, ale přímo zobrazuje vnitřní rozpoložení pisatele, jeho vztah k adresátovi i k jazyku. Někdy jsou dopisy otiskem počasí. Třeba když v okamžiku jejich vzniku mrholilo a inkoust je rozbitý nebo když se večeřelo a papír je promaštěný. Dopisy, jak se praví v úvodu, svědčí o odloučení i vzdálenosti mezi pisateli. A kolik neznámého vytěží z analýzy rukopisů grafologové. Jako člověk zabývající se klasickou hudbou vím, kolik historických informací čerpáme právě z dopisů a třeba těch mozartovských. Wolfgang udržoval dennodenní korespondenci se svým otcem, když byl na cestách po celé Evropě. Dozvídáme se o okolnostech vzniku i premiér různých skladeb, o Mozartovu svých majetkových poměrech, vztazích k ženám i kolegům a nechybí překvapivě hluboké úvahy, které bychom od umělce, kterého velmi zkresleně označujeme za sluníčko, vůbec nečekali. A tak jsem byl zvědav na to, který z početných a obsáhlých dopisů Mozartovy jich byl do knihy vybrán? A přišlo překvapení? Žádný. Nenašel jsem ani jiné hudebníky, ani herce. Kniha obsahuje prakticky výhradně dopisy tvůrců z oblasti výtvarného umění malíře, sochaře, kreslíře. Proč se ale potom kniha jmenuje? Dopisy umělcům? Zřejmě nepřesný překlad. V některých anglicky mluvících zemích se pojmem artisté myslí výtvarník. Artisté na nikom pouzder, ani performer, ani song Reuters. To ale neznamená, že by to všichni nebyli umělci.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu