Ex libris
Chudé aristokratky a kam s nimi? Spásou jim kromě manželství a kláštera byly ústavy šlechtičen
Ex libris
Plus
Vdát se či jít do kláštera. To nebyla jediná cesta, po které se mohly v minulých staletích vydat ženy ze zchudlých šlechtických rodů. Ještě tu byly třeba ústavy šlechtičen. Jak fungoval jeden z nejvýznamnějších, který v polovině 18. století založila sama Marie Terezie na Pražském hradě, tomu se podrobně věnuje kniha Michaely Žákové Chudé aristokratky? V Ex libris ji představí a složitým přijímacím procesem i pohodlným životem šťastných obyvatelek provede Milena Štráfeldová.
Milena Štráfeldová
Přepis epizody
-
Vzbuzena tolika milostmi, které vaše veličenstvo ráčilo již dříve udělit, se odvažuji něco nejponíženější požádat o propůjčení některé z uvolněných nadačních prebend v ústavu šlechtičen v Praze na Hradčanech své dceři Lewise napsala ku 1884 císaři Františku Josefu prvnímu. Hraběnka Dassault o graf Thunbergová. Šlo o jednu z mnoha žádostí, které císař dostával od šlechtických rodin, které se v dlouhém 19. století dostaly do existenčních potíží. Jejich strategiemi k uchování společenského statusu se zabývá kniha Michaely Žákové nazvaná chudé aristokratky s otazníkem na konci. V roce 2023 ji vydalo nakladatelství akademie a představí vám ji Milena Štráfeldová. Hezký poslech.
-
Exlibris.
-
O šlechtě míváme poněkud zkreslenou představu, že vždy patřila k nejbohatším vrstvám ve společnosti. Stačí však projít historii českých a moravských zámků a vidíme, jak často měnili své majitele. Dokonce i známé rody nedokázali svá panství udržet a byly nuceny majetek prodávat. Některé rodiny zchudli do té míry, že nemohli svým členům zajistit životní podmínky, které se u šlechty očekávali.