Ilustrační foto (společné vojenské cvičení vojsk Varšavské smlouvy, 1972) | Foto: autor neznámý, Archiv Českého rozhlasu

Ilustrační foto (společné vojenské cvičení vojsk Varšavské smlouvy, 1972) | Foto: autor neznámý, Archiv Českého rozhlasu

V reakci na Pařížskou dohodu a vstup Spolkové republiky Německo do NATO podepsaly před 70 lety ve Varšavě zástupci osmi zemí z východního bloku Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Ta vedla k jejich společnému vojenskému provázání a podřízení pod jednotné (ve skutečnosti sovětské) velení. Poslechněte si, jak měsíc poté vznik Varšavské smlouvy obhajoval před československými občany Zdeněk Nejedlý (Na okraj dne, 12. 6. 1955).   

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Nejposlouchanější

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu