Studio Leonardo

Vitrína režimu i ostrůvek svobody. Komunisté folklor podporovali i tolerovali, přibližuje etnoložka Stavělová

Studio Leonardo

Vitrína režimu i ostrůvek svobody. Komunisté folklor podporovali i tolerovali, přibližuje etnoložka Stavělová
Chodské slavnosti (ilustrační foto)

Plus

Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.
Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ideologie nebo underground? Folklorní hnutí druhé poloviny 20. století bylo u nás významným a zároveň rozporuplným kulturním i sociálním jevem. Specifický charakter mělo folklorní hnutí v 50. letech, kdy hlavně ve městech vznikaly soubory lidových písní a tanců, které měly naplňovat představy ideologicky pojaté lidové kultury. Jak se to změnilo v letech 60. a pak v dalších desetiletích byly soubory pro samotné folkloristy ostrůvky svobody. A jaké trendy ovlivňují folklor dnes? I o tom bude tentokrát studio Leonardo. Zve vás Martina Raš.

  • Studio Leonardo.

  • A hostem studia Leonardo je Daniela Stavělová, vedoucí oddělení etnomuzikologie a etno chronologie Etnologického ústavu Akademie věd. Vítejte.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu