Studio Leonardo
Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít
Studio Leonardo
Plus
Ujgurové jsou v Číně stále utlačovanou menšinou, jejíž lidská práva stát bezohledně porušuje. Odhadem statisíce lidí jsou internovány a další pronásledovány kvůli svému původu. Životu ujgurské menšiny se z části věnoval mezinárodní projekt Sinofon, do kterého se zapojili i čeští vědci. Jak zkoumat Čínu, když oficiální statistiky nejsou spolehlivé a spolupráce je zatížena propagandou? Svůj přístup vysvětlují výzkumníci Filip Kraus, Richard Turcsányi a Ondřej Kučera.
Daniela Vrbová
Přepis epizody
-
Vědci z Olomouce zkoumají, jaké to je sousedit s Čínou, psala některá česká média, když v roce 2018 informovala o velkém výzkumném projektu Univerzity Palackého v Olomouci. Oficiálně se tento projekt nazývá syn U:fon anebo si no voní příhraničí interakce na okraji a v uplynulých pěti letech se zabýval právě děním zemích a regionech u hranic se zemí, která má v mnoha oblastech ambici být globálním lídrem. Co takové chování znamená pro její sousedy? To je téma pro dnešní studio Leonardo. Poslechu vás vítá Daniela Vrbová.
-
A do olomouckého studia zdravím své tři dnešní hosty, vedoucího projektu Sinopharm Filipa Krause. Dobrý den. Dobrý den. Ondřeje Kučeru, který projekt vedl na jeho začátku.
-
Dobrý den a s vámi ve studiu i váš kolega Richard Turčáni.