Setkání u mikrofonu
Liberecká zoo letos na Filipínách pomohla s odchovem kriticky ohroženého orla opičího. V Setkání u mikrofonu o tom vyprávěl liberecký zoolog Jan Hanel
Setkání u mikrofonu
Liberec
V roce 2024 si Zoo Liberec připsala celosvětově významný úspěch v oblasti ochrany kriticky ohroženého dravce. Liberecký zoolog Jan Hanel na Filipínách pomohl s odchovem mláděte orla opičího, který patří k nejohroženějším druhům na světě. O své filipínské misi přišel kurátor dravců liberecké zahrady povyprávět do Setkání u mikrofonu. Ptal se ho ředitel zoo a jeden z externích moderátorů pořadu David Nejedlo.
David Nejedlo
Přepis epizody
-
Dobrý den, milí posluchači ČRo Liberec. Zdraví vás ředitel liberecké zoo David Nejedlo. Dnes si budu povídat s kurátorem ptáků naší zoologické zahrady. Honzo, panelem, ale tentokrát si budeme povídat o ochraně orla opičího na Filipínách.
-
Dobrý den, milí posluchači. Posloucháte setkání u mikrofonu s ředitelem liberecké zoologické zahrady Davidem Nejedlým a my v dnešním hostem je kurátor ptáků naší zoologické zahrady Honza Hammer. A co? Ahoj. Davide. A Honza už tu jednou byl. Myslím. Se mnou už jsme si povídali, ale dneska jsme tady kvůli jedné speciální věci a budeme si povídat o naší misi nebo naší společné misi s partnery na Filipínách. A já možná začnu otázkou, Honzo, proč vlastně evropská zoologická zahrada něco dělala na Filipínách?
-
Na to je jednoduchá odpověď. V té v podstatě důsledek a vývoj zoologických zahrad čase posledních, dá se říct o 200 let, se ty zahrady hodně vyvinuli. Nejdřív jsme ukazovali kdysi nebo naši kolegové kdysi ukazovali vůbec zvíře vypadá a dneska se jim snažíme ukázat nejenom, jak vypadá zvíře, ale že je potřeba něco někde udělat pro to, aby to zvíře mohlo být nejenom zoologické zahradě, ale mohlo žít i v přírodě. A to je jedna z těch hlavních činností, které zoologické zahrady teďka dělají.