Seriál Radiožurnálu
Radiožurnál
Na určitý počet hodin levnější elektřiny dnes mají nárok jen domácnosti, které s ní ohřívají vodu (8 h denně) nebo topí (až 20 h). Rozložení a časy spínání záleží na konkrétní distribuční společnosti, zjistíte je na webu nebo u přepážky. V případě, že už znáte časy spínání, můžete v těchto hodinách cíleně pouštět třeba pračku nebo žehlit. V 8hodinovém tarifu se cena za megawatthodinu ve vysokém a nízkém tarifu může lišit o stovky korun, ve 20hodinovém jsou to spíše desítky.
Jiří Chum, Kateřina Součková
Přepis epizody
-
V dnešním díle spotřební poradny Radiožurnálu, jak ušetřit na energiích, se zaměříme na sazbu nazývanou noční proud. I když se teď už toto označení v praxi vůbec neužívá, princip v podstatě zůstal. Jde o časy, ve kterých distributoři nabízejí spotřebitelům elektřinu za nižší cenu. Kateřina Součková, vítám tě. Hezký den. Dá se tedy na tom nízkém tarifu ušetřit? Jak na to?
-
Už je 30 a není to ale tak, že by to člověk mohl přímo ovlivnit například změnou tarifu. Na levnější elektřinu už dnes mají nárok jenom ty domácnosti, které s ní ohřívají vodu anebo i topí. Ty pak mají nárok na určitý počet hodin levnější elektřiny, tedy i elektřiny denně. Vysvětlil to mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.
-
Je potřeba doložit, že elektřinu užíváme konkrétním způsobem vždy podle dané sazby. Možné tak přiznat dvouhry v ní sazbu pro akumulační vytápění, pro ohřev vody nebo pokud máme nainstalované například tepelné čerpadlo v případě, že elektřinou ohřívám vodu, mám nárok na osm hodin odběru za nižší cenu denně. No a v případě, že s ní i topím, tak až na 20 hodin denně. A a jak se dá poznat, ve kterou část neodebíráme elektřinu v tom nízkém tarifu?