Seriál Radiožurnálu
Radiožurnál
Američané hlasují ve volbách do Kongresu – někteří i s myšlenkami na přírodní katastrofy a na to, že hlasování může zásadně ovlivnit přístup jejich země k ochraně klimatu. Spojené státy sužují ničivé hurikány, na popel spálené plochy o velikosti celých států, vyschlé řeky nebo potápějící se město Miami. Nevratné procesy už začaly, varuje profesor tamní univerzity. Posílení klimatické legislativy se ale dá čekat jen v případě, že si demokraté udrží většinu v Kongresu.
Jan Kaliba
Přepis epizody
-
To bylo duchem vydat CD, pár mzdu a pak zase jak jen fluor Brenda mi ukazuje.
-
Svůj dům přímo na pláži na jihozápadním pobřeží Floridy po hurikánu. I jen z něj zbyla jen polovina. Přízemní podlaží bouře před měsícem smetla a zůstaly z něj skoro jen pilíře. Pojištění Brynda neměla, bylo moc drahé a lepší to tady nebude. Volby si ale ani v těžké situaci ujít nenechala, i když místnosti pro hlasování s předstihem v této oblasti pochopitelně otevřené nejsou. Brenda říká, že využila možnosti hlasovat poštou a že se rozhodovala právě i podle přístupu kandidátů ke změně klimatu. Je v cestování. No, tato činí hurikány častějšími a ničivějšími a navíc zvedá hladinu moře. Mají v ODS? Jsem slovenští.
-
Pojmul. Ten Anthony bydlí asi 50 km od pobřeží ve městě cíleně stavěném s prvky odolnosti vůči hurikánům a poháněném solární elektřinou. Na rozdíl od Brandy pro ně jsou v těchto volbách do kongresu klíčová jiná témata. Říká se o dítě. Jich je na. Spojené státy jsou zemí, kde v přímém přenosu a v plné šíři sledujeme klimatický kolaps systému, které člověk potřebuje k životu. Požáry na západě požírají plochy o velikosti celých států. Kvůli suchu krachují zemědělci a lidi musejí omezovat spotřebu vody. Častější a silnější hurikány zabíjejí lidi a způsobují miliardové škody a některá města budou kvůli růstu hladiny oceánu stále častěji pod vodou a časem neobyvatelná. Jako třeba Miami. Právě tady na Floridě v Miami.