Ranní Plus
Německá společnost je přetížená a tlačí na politiky, ať něco dělají s migrací, popisuje politolog
Ranní Plus
Plus
Německo se kvůli nelegální migraci rozhodlo pro nebývalý krok. Od pondělí nasadí podél celých hranic policisty, kteří budou na místě vyhošťovat všechny, kdo na německé území nesmějí. Běženci tak můžou uvíznout v zemích, přes které do Německa putovali, tedy třeba i v Česku, kudy vedou některé pašerácké trasy. „Společnost je přetížená a politika pod touto tíhou musí jednat,“ říká v Ranním Plusu politolog Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
Tomáš Pavlíček
Přepis epizody
-
Německo se kvůli nelegální migraci rozhodlo pro nebývalý krok. Od příštího pondělí nasadí podél celých hranic policisty, kteří budou na místě vyhošťovat všechny, kdo na německé území nesmějí. Běženci tak můžou uvíznout v zemích, přes které do Německa putovaly. Tedy třeba i v Česku. Kudy vedou některé pašerácké trasy. Před pár minutami jsem se zeptal našeho berlínského zpravodaje Václava Jabůrka, co si Německo od nového režimu slibuje?
-
Vláda těm ustoupil opozičním konzervativcům, pro které to byla základní podmínka, aby se mohla reformovat azylová politika. V podstatě tak chce zamrazit současný počet lidí, aby už další nepřibývali a Berlín se mohl soustředit na ty, co už jsou na německém území. Další běžence můžou na hranicích zastavovat policisté a posílat zpátky do země, odkud zrovna přišli. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung dřív napsal, že toto může německé sousedy přimět k lepší spolupráci. Mnoho okolních zemí prý spoléhá na to, že většina migrantů míří do Německa a proti pašerákům nejsou tolik důrazné. No ale v momentě, kdy nelegální běženci uvíznou na jejich území, je to podle deníku dotlačí k ochraně vlastních hranic. Podobné, i když ne takto explicitně výroky už dřív zazněly třeba i od kancléře Olafa Scholze, podle kterého je podivuhodné, že nejvíc nelegálních přechodů hranic eviduje Německo. I když z logiky věci je musí udělat hlavně lidé, co ještě předtím prošli územím mnoha jiných evropských států. Takže i Šolci minulosti několikrát naznačil, že ostatní země na potlačení nelegální migrace, která míří do Německa, nespolupracují tolik, jak by ideálně měly.
-
A má Berlín na něco takového vůbec právo? Přece se bavíme o hranicích uprostřed schengenského prostoru.