Ranní Plus

Jourová: O umělé inteligenci musí Evropa jednat s USA jednotně. Bezpečnost je v zájmu celého lidstva

Ranní Plus

Jourová: O umělé inteligenci musí Evropa jednat s USA jednotně. Bezpečnost je v zájmu celého lidstva
Věra Jourová

Plus

Donald Trump ohlásil záměr několika soukromých firem na území Spojených států investovat přes 500 miliard dolarů, tedy asi pět rozpočtů České republiky, do infrastruktury potřebné k rozvoji umělé inteligence. Tato investice by mohla prohloubit technologickou propast mezi Evropou a Amerikou. „Spojené státy byly vždy napřed a vypadá to, že americké financování pokračuje,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus bývalá eurokomisařka Věra Jourová, dnes prorektorka Univerzity Karlovy.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Asi málokdo by rozporoval, že Spojené státy mají nad Evropou technologicky navrch. Snad každý dokáže vyjmenovat několik technologických firem, které vznikly v posledních desetiletích v Americe a proměnili svět. V případě Evropy bychom takové firmy hledaly obtížně ji. Zdá se, že tato propast by se v příštích letech mohla ještě prohloubit. Nový americký prezident Donald Trump totiž ohlásil záměr několika soukromých subjektů na investovat na území Spojených států 500 miliard dolarů, tedy asi pět rozpočtu ČR do infrastruktury potřebné k rozvoji umělé inteligence. Jak by na projekt star game měla odpovědět Evropa? Hostem ranního plusu je bývalá dvojnásobná eurokomisařka a taky bývalá místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Dobré ráno.

  • Dobré ráno. Čím si vysvětlujete, že Evropa ve srovnání s Amerikou zaspala v rozvoji umělé inteligence?

  • Já si nemyslím, že Evropa zaspala. My jsme v zásadě se Spojenými státy velice slušně spolupracovali a byl tam i podobně rychlý, podobně rychlé tempo. A co se týče investic, my jsme dávali do NATO a inteligence zhruba 10 až 15 miliard euro ročně. Ale když řeknu my, tak to byly investice, které dával privátní se k takto mluvíte v minulém čase. Paní Horová. Když se dostaneme do přítomnosti, tak skutečností je, že Spojené státy předběhli Evropu v rozvoji umělé inteligence. Ředitel České asociace pro umělou inteligenci Lukáš Henzl nám zrovna před půlhodinou řekl, že je proto potřeba, aby EU dávala víc peněz na rozvoj umělé inteligence a tak suplovala ty chybějící velké technologické firmy. Co vy na to?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu