Radioporadna
Věřím ti! Projekt Terezy Otavové nabízí komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí
Radioporadna
Hradec Králové
Věříte obětem? Byli jste někdy v roli toho, komu se oběť svěřovala, nebo snad sami obětí? Jejich pocity se v českém prostředí často znevažují a problematika domácího a sexualizovaného násilí je i přes svoji závažnost často bagatelizována či zesměšňována. Nový projekt právničky Terezy Otavové s názvem "Věřím ti" chce tohle vnímání změnit a obětem poskytovat skutečně komplexní pomoc.
Jana Kudyvejsová
Přepis epizody
-
11 hodin 12 minut. My už tu máme v tomto týdnu dalšího hosta ve vysílání ČRo Hradec Králové. Dnes je to Tereza Otavová, právnička, která se zaměřuje na oblast domácího násilí. Právně zastupuje oběti v průběhu řízení. Je to taky zakladatelka projektu věřím ti, o kterém si dnes budeme povídat. Dobré dopoledne. Hezké dopoledne. Na 20. listopadu totiž připadá Mezinárodní den proti násilí na ženách. Je to zatím takto specifikováno, i když samozřejmě oběťmi domácího násilí jsou i muži, ale ve světových statistikách údajně stále ve většině převažují ženy. Třeba ze svých zkušeností nebo případů, které řeší, tak je to u nás.
-
U nás ty byl. Abych si, že statistika je taková, že 90 % obětí tvoří ženy, ale najdou se i mužská. Oběti. O tom, že se o nich tolik nemluví. To je podmíněno primárně tím, že ty muži mají větší stud přiznat, že mají problém nebo se o tu pomoc požádat. Takže není to tak, že by musel být. Nebyli, jen se o nich tolik nemluví, protože ti pánové většinou tu situaci po nějakém dlouhodobějším nátlaku vyřeší, vyřeší tím odchodem, ale nemají potřebu se o ní nikde svěřovat nebo moct žádat o pomoc, protože to beru jako osobní selhání.
-
Vy jste zakladatelkou projektu. Věřím ti, který má i své webové stránky. Když si člověk projde, tak tam najde spoustu důležitých informací a i takový návod, jak postupovat, kdyby opravdu aktuální potřeboval sám něco řešit. Jak tedy funguje, tam můžeme přiblížit.