Radioporadna

Srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce!

Radioporadna

Srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce!
MUDr. Alena Šmahelová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. v naší radioporadně, tentokrát na téma: srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce! 
Lada Klokočníková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A v 11 hodin a devět minut jsem velice ráda, že u nás v Radiofóru řádně mohu přivítat doc. Dr. Alena Šmahelovou, Ph.D., z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dobrý den, paní docentko, já jsem velice ráda, že po čase zase vy naším hostem, protože jak i větší odborník na cukrovku, tedy na diabetes by tady měl sedět než právě vy. Takže jsme za to velice rádi, protože víme, že ten váš čas je velmi cenný. No, už jsme si tady povídali o cukrovce prvního typu, druhého typu, ale v poslední době jsme zaznamenali zprávu, že zatímco si myslíme, že tedy cukrovka může způsobit ztrátu zraku, amputaci končetin. Takže velkou hrozbou je to, že to mohou být srdeční onemocnění a že je to snad dvě třetiny všech pacientů, které které postihne právě tato tato nemoc. Je to tak?

  • Je to určitě tak. A tématem letošního dne světového dne diabetu je právě to srdce. A to srdce můžeme vnímat. Jeho ústřední úlohu můžeme vnímat ze dvou úhlů pohledu. Jednak srdce v tom přeneseném slova smyslu a jednak sice jako takové jako orgán. Oboje může být postiženo. Velmi podstatnou úlohu tady hraje okolí toho pacienta, především rodina. Nakonec i to, jakým způsobem ti pacienti vnímají svoji chorobu a jak se s ní dokáží vypořádat, protože ta vyžaduje velice přísné, přísnou úpravu životního stylu a také a jeho dodržování, tak tu hlavní úlohu hraje ta rodina. Je s překvapující, že diabetici se bojí. Pacienti s diabetem se bojí právě to, co jste, paní šéfredaktorko, zmínila, to znamená těch toho postižení zraku a a ne vždy a také postižení ledvin, ale ne vždy vnímají to spojení cukrovky, konkrétně cukrovky druhého typu. A to je 95 % všech pacientů s diabetem, s právě s těmi srdečně cévními onemocněními, jak jste zmínila. A co to je? To jsou ty mozkové mrtvice, to je infarkt srdeční, to je nakonec i ten to postižení nohy, které vede, může v některých případech vést i amputace. No a právě tato onemocnění, která jsou frekventovaná ve spojení s těmi civilizačními chorobami a stále se o nich hovoří, tak překvapující je, že přestože ta vyslyší klikami a ta hypoglykémie, to znamená ten vyšší cukr, co ti pacienti mají, hraje velmi důležitou úlohu v rozvoji těchto srdečně cévních onemocnění. Tak samotní pacienti mají tendenci spíše jako ty nejzávažnější rizikové faktory předsunout do popředí to, co všichni známe obezitu, nedostatek v pátek a ono to všechno souvisí se vším. Ale ta zvýšená hladina toho krevního cukru je velmi důležitá hra je tady velmi důležitou úlohu.

  • Vy jste říkala, že tedy letošní světový den diabetu, s ní rodina a diabetes. Takže po písničce bychom se právě té rodině, co bychom měli dělat, jak bychom měli postupovat, co by měli pacienti žádat, o tom si budeme povídat. A já si říkám, že ono to srdce je o to asi složitější, že ten zrak to poznáme, ale to srdíčko to nevidíme a to možná potom přijde velice rychle. Takže i na to se zeptáme, jak postupovat, abychom byli zdraví a aby pokud pacienti mají diabetes, tak aby s tím životem prošly bez toho, že by je to srdíčko trápilo. A já připomíná mi to rádio. Poradna s doc. Alenou Šmahelovou. Takže můžete také telefonovat a ptát se. Je to tady pro vás ta naše poradna. Naše telefonní čísla 726, 46, 46, 46 anebo 47. Na konci, aby nám cukrovka nezlomila srdce. To je téma, o kterém si dnes povídáme s naším hostem, doc. doktorkou Alenou Šmahelovou, Ph.D., z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Paní doktorko, my už jsme říkali, že dnes se hodně zaměříme na tu rodinu a diabetes, protože podle mě prevence je to nejdůležitější a ta rodina tady může sehrát velkou roli.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu