Radioporadna
Hallux valgus, neboli vbočený palec. Může ho způsobit špatná obuv, vliv má ale i anatomie a genetika
Radioporadna
Hradec Králové
Hostem naší radioporadny je fyzioterapeut Lukáš Klapák. Jako dnešní téma jsme zvolili halluxy, neboli vbočené palce. Mnoho z nás má o tomto problému určitou představu, někdo dokonce bohužel i vlastní zkušenost. Jak tzv. vbočený palec může vypadat a jak vzniká? Je to dáno geneticky? Nebo si to způsobujeme sami?
Jana Kudyvejsová
Přepis epizody
-
Posloucháte ČRo Hradec Králové. Je 11 hodin 10 minut a v tuto chvíli už je naším hostem. Tak je fyzioterapeut Lukáš.
-
Klapák. Dobré dopoledne. Krásný den všem. Vítáme vás u nás. Zvolili jsme pro dnešní den téma halu, což je možná docela takový častý problém neboli vbočené palce. Když to přeložíme česky a my asi všichni máme nějakou představu. Někdo dokonce bohužel i vlastní zkušenost, jak tzv. vbočený palec může vypadat, ale jak vzniká? Je to tam dáno geneticky nebo si to způsobujeme sami tím, že nechrání dostatečně svoje tělo, že nosíme třeba špatné boty.
-
Děkuji za otázku. Hluk z Balkánu z neboli vbočený palec je nejčastěji i statickou deformitou předloží. Určitý vliv má právě genetika, kdy už pokud máme vbočený palec v rodině, tak je větší pravděpodobnost, že dítě, rodič může to přeskočit generaci, bude mít větší pravděpodobnost ten vbočený palec mít také. Ale kromě té genetiky a toho vbočení může to být způsobeno i hypermobilní neboli vazivovou víc zvýrazněnou pohyblivostí v kloubu, která je taky více častěji třeba u žen. A zase dědičná. A to samý a hyperbola k srdci, ta vazivová volnost. A pokud máme tuto kombinaci, tak máme daleko větší riziko, že ten vbočený palec budeme mít. Určitě si nepomáháme ani tou obuví. Ta obuv je jeden z nejvyšších, největších parametrů, který nám vbočený palec ovlivní. Pokud ženy nosí úzké boty do špičky a ještě mají podpatek a budou je nosit několik hodin denně v práci, ve volném čase, tak mají připraveno na to, že se jim ten vbočený palec udělá, ale z toho anatomického hlediska to může být i délka toho prvního prstu, prst toho palce. Když má někdo dlouhou, ten palec delší ohledně než ostatní prsty, tak už vlastně větší pravděpodobnost, že ta osa se vychýlí a zase budeme mít ten vbočený palec.