Radioporadna

Dnes je jednodušší někoho podvést po telefonu, než vykrást garáž nebo sklep, tvrdí finanční poradce

Radioporadna

Dnes je jednodušší někoho podvést po telefonu, než vykrást garáž nebo sklep, tvrdí finanční poradce
Radim Frolík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Hostem naší radioporadny je finanční poradce Radim Frolík. Chceme se zaměřit na bankovní podvody, protože ve zpravodajství stále slyšíme, o kolik peněž už takto lidé přišli. Je to až neuvěřitelné. Důvěřiví občané často přijdou nejen o své naspořené peníze, ale mohou se i zadlužit. Proto se dnes věnujeme obecně kryptoměnám. 
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Naším hostem je dnes finanční poradce Radim Frolík. Vítejte, dobré dopoledne.

  • Dobré dopoledne a dneska dneska se chceme zaměřit na podvody, protože není to tak dávno. Opět se to objevilo zase v našem zpravodajství. O kolik lidé i z našeho regionu přišli peněz? Je to vždycky úplně neuvěřitelné, ale ono asi když do toho člověk jednou vstoupí, tak už se to potom veze. Určitě o tom budeme taky mluvit, že opravdu lidé často přijdou nejenom o své naspořené peníze, ale často se i zadluží. Budeme se dnes věnovat kryptoměnám obecně, ale ty kryptoměny, Bitcoin a podobné. Může to být cesta, jak vydělat, když se v tom člověk dobře orientuje a když opravdu ví, jak v tom chodit.

  • Tak pokud ví, jak v tom chodit, což je taky otázka, jestli někdo může vůbec vědět, jak v tom chodit, protože kryptoměny jsou hodně neprobádané území. Hodně tam hraje nějaký efekt náhoda a to, co se to, co se zrovna děje na trhu. Je to hodně jako pocitová investice. Není tam nějaký moc velký jako racionální, jako když třeba investujeme do do Evropy, kdy prostě tam ta nabídka, poptávka je jasná, z nějakých důvodů se určuje. Takže řekl bych, že pokud člověk nemá zkušenosti s investováním dlouholeté, to znamená neinvestuje, a teď se nebavíme, že si odkládám peníze na spořící účet, je, a to není investování. Pokud se bavíme o tom, že investují do podílových fondů už dlouhé roky. Pokud si třeba investuji sám do akcií, pokud už mám zkušenosti s nějakými dluhopisy a já tím pádem už mám poměrně dost velké portfolio, které mě vydělává peníze. Já jsem zvyklý na to, že jsou na trhu nějaké výkyvy, že můžou o peníze i přijít, tak v tu chvíli může být třeba 10, 15 % z toho mého portfolia alokováno přesunuto do těchto jako extrémně spekulativních a rizikových investic i jako je třeba Bitcoin. Ano, ale pokud teď se vrátíme vlastně k těm těm podvodům a tomu, co se děje běžně, to, že lidé nemají zkušenosti s investováním, nemají svého investičního poradce, nikdy si peníze vlastně pořádně nedávali stranou. A hned první věc, do které oni začnou ty peníze dávat, tak je právě ten Bitcoin, protože nám slibují ty krásný výnosy.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu