Pro a proti
Nejistota je součástí povolání umělce. Chtít stejné jistoty jako u jiných povolání mi přijde trochu moc, říká spisovatelka Hůlová
Pro a proti
Plus
Čeští umělci stále častěji upozorňují na nízkou podporu od státu. Vedoucí kulturní rubriky týdeníku Respekt Jan Vitvar varuje, že pokud se systém financování nezmění, mohli by zajímaví lidé z umění odejít. „Jsem pro masivnější podporu umělců. Podmiňovat ji ale tím, že bez ní umění nebude vznikat, je nebezpečné a nějakým způsobem i to umění znevažující,“ reaguje spisovatelka Petra Hůlová.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Dobrý den. Začíná speciální pro a proti, které pro vás natáčíme v Uherském Hradišti na Letní filmové škole. Takže vítám nejen jako vždy posluchače ČRo Plus, ale vítám také diváky, kteří za námi přišli do stanu ČRo, protože je to speciál. Máme také speciální téma Kulturní. Ptáme se dá se uměním uživit? Je v pořádku, pokud umělci mají několik úvazků, aby mohli využít, můžou alternativní umělecké projekty existovat bez podpory státu, nebo ne? Nebo zní otázka ještě jinak. Měli by nezávislí umělci, často kritičtí vůči systému, obstát i bez státních financí, aby nebyla ohrožena jejich nezávislost? A co by měl přinést status umělce, který nyní ladí ministerstvo kultury?
-
A proti Karolíny Koubové.
-
A teď už vítám své dva hosty, spisovatelku Petru Hůlovou. Dobrý den. Dobrý den. A také na to nejsem ve vysílání zvyklá. Omlouvám se na potlesk. A také vedoucího kulturní rubriky týdeníku Respekt, výtvarného kritika Jana Vitvara. Dobrý den. Dobrý den. Na úvod je ta otázka pro oba stejná. Poprosím o stručnější odpověď a pak to probereme do detailu. Je třeba robustnější finanční podpory ze strany státu pro mainstreamové umělce, nebo ne? Paní Hůlová?