Pro a proti

Konec ruštiny? „Je lehčí pro porozumění,“ brání ji expertka. „Učme jazyky z Unie,“ namítá náměstek

Pro a proti

Konec ruštiny? „Je lehčí pro porozumění,“ brání ji expertka. „Učme jazyky z Unie,“ namítá náměstek
Školní třída

Plus

Zrušením ruštiny na základních školách přicházejí žáci o možnost volby, kritizuje rozhodnutí ministerstva vedoucí Katedry ruského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Anastasija Sokolova. Naruší se tím kontinuita vzdělávání a ruština se vytratí, dodává. Přitom si ji jen v minulém školním roce vybrali tisíce žáků. „Pojďme se učit velké evropské jazyky,“ oponuje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus náměstek ministra školství Jiří Nantl.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Které dopoledne ruština, ale také polština či italština zmizí z nabídky základních škol coby druhý jazyk. Vyplývá to ze změn rámcových vzdělávacích programů, které představil ministr školství Mikuláš Bek minulý týden. Změna má ovšem platit až po desetiletém přechodném období. Dává zúžení výběru druhých jazyků smysl? Ulehčí to žákům a žákyním návaznost výuky na střední škole, nebo by měli mít co nejširší možnosti volby? A jaký dopad to bude mít do učitelských sborů?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já už do brněnského studia zdravím vedoucí katedry ruského jazyka a literatury pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Anastasia Sokolovu. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu