Příběhy 20. století

Vypálené Vařákovy paseky. Příběh z konce války ve vzpomínkách Boženy Kršákové-Vařákové

Příběhy 20. století

Vypálené Vařákovy paseky. Příběh z konce války ve vzpomínkách Boženy Kršákové-Vařákové
Obyvatelé Vařákových pasek v roce 1927

Plus

Na sklonku německé okupace Čech a Moravy se nacistické bezpečnostní a ozbrojené síly (gestapo, SS, wehrmacht) pomstily obyvatelům několika vsí a osad, kteří na Valašsku pomáhali partyzánům. Například 19. dubna 1945 vypálili členové „trestného komanda“ pasekářskou osadu Ploština a zavraždili tam přes dvacet lidí, o čtyři dny později brutálně zavraždili více než dvacet lidí v Prlově a zapálili osm domů.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Připomínáme si teď v květnu sedm a 70. výročí konce druhé světové války. Ne všude byl ten konec šťastný. Na samém sklonku okupace se nacisté pomstili obyvatelům několika vsí a osad, kteří na Valašsku pomáhali partyzánům. 19. dubna 1945 vypálili Pasekářskou osadu Ploština a zavraždili přes 20 lidí. 23. dubna brutálně zavraždili více než 20 lidí v Prlově a zapálili osm domů. Druhého května vypálili většinu domů na Vařákových pasekách a o dva dny později několik lidí zastřelili. Tehdy už byla z nedalekých obcí slyšet hudba, hlučné oslavy osvobození. Je to dávno, ale někteří pamětníci těchto událostí jsou ještě naživu. Věnujeme jim dnešní příběhy 20. století, jimiž vás provází Adam Drda, v nichž bude vzpomínat především může na Kršáková rozená Vařáková, a tedy z Vařákových pasek.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu