Peníze a vliv

Jak se posunout v inovacích? Třeba víc platit za patenty než za vědecké články, tvrdí šéf ABB Lukáš

Peníze a vliv

Jak se posunout v inovacích? Třeba víc platit za patenty než za vědecké články, tvrdí šéf ABB Lukáš
Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB ČR

Plus

Modernizace průmyslu a inovace nejsou jenom o penězích, ale i o tom, jestli cítíme nutnost změny. Nový žebříček zemí podle využití průmyslových robotů ve výrobě ukazuje, že nejvíc si „konec levné práce“ uvědomují v Asii. Česko naopak v hustotě robotů přestalo dohánět vyspělé země, upozorňuje generální ředitel ABB ČR Vítězslav Lukáš v podcastu Českého rozhlasu Plus Peníze a vliv.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká ekonomika se neobejde bez velkých investic do nových technologií. Jak si ale ve skutečnosti tuzemský průmysl vede v mezinárodním srovnání, pokud jde o inovace a využívání robotů. A jak to vychází, když se výroba napájí jen zelenou energií. Proberu to s naším dnešním hostem, kterým bude Vítězslav Lukáš, generální ředitel české pobočky Švédsko švýcarského strojírenského kolosu ABB. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Když se v poslední době řekne v Česku průmysl, snad už automaticky se člověku vybaví i věta musíme ho modernizovat. Všechny vládní politiky, naposledy hospodářská strategie počítají s tím, že se tuzemská ekonomika musí vymanit z pozice montoven závislých na levné práci a přejít na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. K tomu mají vést právě inovace a zavádění nových technologií. Jak ale ukazují některá mezinárodní srovnání, vystřelit vzhůru se Česku v posledních letech v této oblasti zrovna nedaří. Například podle žebříčku EU, který boduje inovativní prostředí států, je Česko na 15. místě. Je tak zhruba o desetinu pod průměrem EU a meziročně si polepšilo o dvě %. V posledních letech ale spíš stagnuje. Další nedávno vydaný žebříček je celosvětový a do jisté míry i více vypovídá o tahu na branku v modernizaci průmyslu. Posuzuje totiž míru jeho robotizace. Z veřejné části žebříčku vyplývá, že nejvíc robotů se v průmyslu zapojuje v Číně a také že Evropa jako celek značně pokulhává.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu