Osobnost Plus

Paranoidní způsob uvažování se za zdmi Kremlu snad dědí. Měl to Stalin, Brežněv a teď to má i Putin, myslí si historik Smetana

Osobnost Plus

Paranoidní způsob uvažování se za zdmi Kremlu snad dědí. Měl to Stalin, Brežněv a teď to má i Putin, myslí si historik Smetana
Ruský prezident Vladimir Putin

Plus

„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle. Putin tak, jak se chová dnes, není tím co před 20 lety. Připomeňme jeho výrok, podle kterého mají státy právo zajistit si svou bezpečnost způsobem, který uznají za vhodný. Slova někdy z roku 2002, které směroval k Pobaltským státům před jejich vstupem do NATO,“ připomíná historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vy místy s nárazy kolem 50 km/h. To byly zprávy. Po nich teď začíná osobnost + a slovo má Barbora Tachecí.

  • Ano, situace dnes je rizikovější, než bylo období studené války. Tehdy přes veškeré napětí mezi východem a západem státní hranice nikdo nezpochybňoval. Byly jasně dané a respektované, říká můj dnešní host. Navíc dnešní Rusko na rozdíl od tehdejšího Sovětského svazu podle něj mocensky saturované není. Mým hostem je historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den a hezký den z plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Ta vaše citace, kterou jsem zmínila v úvodu, musím připomenout, je rok stará o to teď po tom roce. Změnil se váš pohled na rizikovost?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu