Osobnost Plus
Rusko mohlo být v klíčové době partnerem Západu. Zabránit druhé světové válce šlo, soudí historik
Osobnost Plus
Plus
Německo před 85 lety vpadlo do Polska a tím vypukla druhá světová válka. Sovětský svaz napadl Polsko o 17 dní později. Sověti během války ztratili velké množství životů, ostatně ve všech totalitních režimech se lidé mění jen v jakýsi materiál, upozorňuje v pořadu Osobnost Plus historik Vít Smetana. „Všechny totality to ale zastírají s tím, že právě ony konečně dělají pro lidi nejvíc. Přitom jednotlivec pro ně nemá význam,“ přibližuje. (Repríza ze září 2024.)
Barbora Tachecí
Přepis epizody
-
Děje se to ve všech totalitních režimech nacistickém, bolševickém, maoistickém a další lidé se mění jen v jakýsi materiál. Neúcta k lidskému životu je ale jen slabé pojmenování tohoto jevu, říká historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Dnešní host osobnosti. Plus vítejte. Dobrý den. Dobrý den a hezký den přeje Barbora Tachecí.
-
Tak že totalitní režim, který by si vážil svých lidí, je totální protimluv, vůbec nemůže z podstaty věci něco takového existovat. Je to tak?
-
Svým způsobem ano. Jakkoli všechny ty totalitní režimy se zastírali tím, že jak konečně právě ony dělají pro lidi to ne nejvíc, ale zároveň ten jednotlivec v nich nehraje významnou úlohu. Je součástí masy, která má usilovat o nějakou naplnění nějaké vyšší myšlenky. A zároveň ovšem ty totalitní režimy právě lidem říkají vždyť my jsme konečně vás přivedli na takovou tu životní úroveň. A vzít si toho važte. No a když se to nedaří, no tak to své obyvatelstvo uzavřou, aby nevidělo za ty hranice a aby mohli tu jejich realitu málo lakovat narůžovo. A kdyby si ostatně jakákoli diktatura upřímně řekla, že bude dělat pro své lidi to nejlepší, tak by musel zrušit tu diktaturu na prvním místě.