Online Plus

To, že policie víceméně tajně testuje software na rozpoznávání obličejů, je už opravdu za hranou, myslí si expert Koubský

Online Plus

To, že policie víceméně tajně testuje software na rozpoznávání obličejů, je už opravdu za hranou, myslí si expert Koubský
Technologie rozpoznávání obličejů, Čína

Plus

Česká policie už téměř rok testuje software na rozpoznávání obličejů, tvrdí nevládní nezisková organizace na ochranu lidských práv Iuridicum Remedium. Policisté podle nich nástroj provozují jen na základě interního pokynu policejního prezidenta, detaily ale odmítají zveřejnit.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Známce z ovládl vydavatele deníku právo. Evropa má nová pravidla pro sdílení osobních dat. Do Spojených států česká policie používá rozpoznávání obličejů a do Česka přišel Google Bárta. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě na dálku, přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Další z velkých a já je chatbot u. Mluví česky. Bard od firmy Google se při červencové aktualizaci dočkal rozšíření do celkem 40 jazyků včetně toho našeho. Chatbot navíc se nabízí některé nové funkce. Odpovědi třeba umí převádět z textu na řeč a umí také k textovému zadání prostřednictvím služby Google Lenc nahrát obrázek. Tato funkce ovšem funguje zatím jen v angličtině. Před několika dny přišla s novou verzí svého velkého jazykového modelu také firma Entropiq. Její Claude dva má oproti konkurenci jednu zajímavou vlastnost dokáže pracovat s opravdu dlouhými texty až do 70000 slov v angličtině, což znamená několik stovek stránek textu. Dosud nejznámější chat GPT od firmy já je oproti tomu podle deníku The Wall Street Journal poprvé od svého spuštění v loňském listopadu zaznamenal snížený zájem uživatelů. Za červen klesl provoz směřující na jeho web o skoro 10 %, uvedl deník s odvoláním na službu. Si mělo web Petře, kdy je to takové shrnutí tedy toho asi nejpodstatnějšího, co se v posledních dnech v oblasti velkých jazykových modelů a těchto těch chat botů, kteří jsou vlastně na této technologii založeni. Co se událo? České uživatele asi hodně zajímá ten Google. Bárta. Měl jsi už příležitost testovat právě barda a třeba ho srovnat s některou konkurencí z chat GPT nebo třeba i s tím kódem od firmy Entropiq?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu