Online Plus

Sociální sítě v Austrálii až od 16 let? „Přijmout nevymahatelný zákon je morální hazard,“ soudí Koubský

Online Plus

Sociální sítě v Austrálii až od 16 let? „Přijmout nevymahatelný zákon je morální hazard,“ soudí Koubský
Děti dnes často neodloží mobil ani ve třídě

Plus

V Austrálii se mluví o zvýšení minimální věkové hranice pro vstup na sociální sítě, nejčastěji se zmiňuje hranice mezi 14. a 16. narozeniny. Mělo by to zajistit lepší podmínky pro duševní zdraví dětí a jejich silnější kontakt s fyzickým světem. „Přijmout nevymahatelný zákon je morální hazard,“ myslí si o tom redaktor Deníku N Petr Koubský ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Je možné minimální hranici kontrolovat? A měla by se vůbec posunout?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • GPT získal paměť. Minimální věk pro používání sociálních sítí, pokuta pro Google a velká soudní prohra firmy Apple to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě nebudu na to sám. U mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Společnost Apple definitivně prohrála spor s Evropskou komisí, který se táhl osm let. Podle konečného verdiktu Soudního dvora EU bude muset Irsku doplatit daně ve výši více než 13 miliard eur, v přepočtu přes 325 miliard korun. Doplatek nařídila komise v roce 2016. Irsko totiž podle ní poskytlo Applu velké daňové úlevy. Sazba daně z příjmů pro Apple se také několik let pohybovala na úrovni kolem jednoho %, v roce 2014 mělo jít dokonce o jednu tisícinu %. Firma tak byla v Irsku zdaněna mnohem méně než jiné společnosti, což komise označila za nezákonnou státní podporu a nařídila firmě úlevy doplatit. Spor putoval nejprve k tribunálu EU, který v roce 2020 sankci zrušil. Soudní dvůr EU jako nejvyšší evropská soudní instance teď ale rozhodl, že rozhodnutí komise platí. Petře, těch 13 miliard eur, tedy 325 miliard korun. To je opravdu vysoká částka. Nepředstavitelná. Takto velká částka nejspíš zabolí i Apple. Je to tak?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu