Online Plus

Koubský: Naše představy o válce budoucnosti jsou přehnané. Skutečnost je špinavější a primitivnější

Online Plus

Koubský: Naše představy o válce budoucnosti jsou přehnané. Skutečnost je špinavější a primitivnější
Novinář Petr Koubský

Plus

Ukrajinští poskytovatelé připojení k internetu potřebují routery a další síťové prvky. Těch se v zemi, kterou napadlo Rusko, v současnosti nedostává. Bez toho nedokážou firmy některé oblasti země, v níž se válčí, udržet online. „Je to jedna ze základních věcí, kterou lidé dneska potřebují k tomu, aby mohli komunikovat, dozvídat se, co se vlastně děje, aby se udrželi v obraze a v pohodě,“ komentuje důležitost internetového připojení redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vývoj dronů v Amazonu provázejí problémy. Přispěvatelé Wikipedie debatují o kryptoměnách, i Elon Musk si rozmyslel svůj nástup do vedení Twitteru a ukrajinští poskytovatelé připojení volají o pomoc. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě na dálku přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide, udržte Ukrajinu připojenou, vyzvalo ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci. Sítě ukrajinských poskytovatelů připojení jsou podle jeho výzvy poškozený válkou a potřebují opravy. Sbírku vybavení a peněz organizuje neziskovka Global Payments GFG Alliance, která na Ukrajinu vypravuje i nákladní auto s darovanou technikou. Neziskovka provozuje platformu k IPB krajin konektivit, přes kterou mohou dárci věnovat různé síťové prvky. Na webu má i seznam těch nejvíce žádaných. Dárci mohou posílat i peníze, za které pak organizace vybavení nakoupí. Z Německa pak vypravuje nákladní auto, které má zařízení dopravit na hranice s Ukrajinou. Minulý víkend měl náklaďák zastávku i v Praze, kde naložil 180 routerů věnovaných sdružením CZ a další zařízení, která věnovali individuální čeští dárci Petře. Samozřejmě, ve srovnání s vražděním civilistů na Ukrajině je toto rozhodně mnohem méně palčivý problém. Ale i tak jsme v pořadu, který se právě věnuje internetu a sítím, sociálním sítím. Jak moc je podle tebe důležité za války v této době udržovat na Ukrajině přístup k internetu nebo fungující mobilní sítě?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu