Názory a argumenty

Veronika Lefrancois: Italský vicepremiér Salvini před soudem

Názory a argumenty

Veronika Lefrancois: Italský vicepremiér Salvini před soudem
Matteo Salvini

Plus

V dnešní době se stalo téměř běžnou praxí, že se vysoce postavení politici ocitají před soudem. Od Spojených států po Českou republiku sledujeme případy, kdy jsou političtí lídři obviněni z finančních podvodů, falšování dokumentů či dokonce ze sexuálního zneužívání.
Veronika Lefrancois

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V dnešní době se stalo téměř běžnou praxí, že se vysoce postavení politici ocitají před soudem od Spojených států po ČR. Sledujeme případy, kdy jsou političtí lídři obvinění z finančních podvodů a falšování dokumentů či dokonce ze sexuálního zneužívání. Itálie po desítky let zažívala soudní dramata a frašky kolem Silvia Berlusconiho. Dnes na jeho místo nastoupil vicepremiér Matteo Salvini, vůdce ultrapravicové Ligy. Salvini momentálně čelí obvinění v kauze týkající se zablokované lodi nevládní organizace open a která přivážela migranty zachráněné u libyjského pobřeží. V roce 2019 by byl Salvini ministrem vnitra, zabránil téměř tři týdny této lodi zakotvit v Itálii. Dnes pro něj i státní žalobce požaduje trest odnětí svobody na šest let za omezování osobní svobody a zneužití úřadu. Na palubě open a bylo tehdy přibližně 150 běženců, kteří v nedostatečných hygienických podmínkách trpěli různými zdravotními problémy a v důsledku dlouhého čekání mezi nimi dokonce propukl svrab. Matteo Salvini se ovšem brání a pro své obranné strategie hledá inspiraci u dalších světových politiků, kteří také čelí problémům s justicí. Po vzoru Donalda Trumpa se stylizuje do role oběti a tvrdí, že proces proti němu je politicky motivovanou pomstou jeho levicových oponentů. Podobně jako jeho americký protějšek využívá proces coby platformu pro sebeobranu a politickou kampaň a aktivně využívá sociální sítě k ovlivnění veřejného mínění. Publikoval například teatrální video, ve kterém se sebevědomě prohlašuje za vinného z obrany Itálie a Italů. Tuto taktiku, ve které se souzení politikové staví do role nespravedlivě pronásledovaných. Hrdinu můžeme v podobných soudních případech sledovat stále častěji. Salvini svou mediální ofenzivu doprovází rozsáhlou kampaní. Liga začala po celé Itálii distribuovat letáky, kde cituje části obžaloby státních zástupců a organizuje stánky s informacemi pro veřejnost. Tyto aktivity budou probíhat až do 18. října, kdy má jeho právnička přednést závěrečnou obhajobu. Na tento den se také plánuje demonstrace podpory, když budou všichni poslanci ligy svoláni před soud v Palermu. Nicméně podle žalobce u sicilského soudu není otázka ochrany hranic dostatečným důvodem k porušení základních práv. U soudu připomněl, že existuje jeden zásadní princip, o kterém nelze diskutovat. Mezi lidskými právy a státní suverenitou, musí v demokratickém systému vždy převládat lidská práva. Evropská, ale i světová krajní pravice se však semkla kolem Salviniho. Na jeho obhajobu se vyjádřil i politici jako maďarský premiér Viktor Orbán, lídryně francouzské ultrapravice Marine Le Penová nebo holandský Gert Wilders. Zastal se ho dokonce i kontroverzní miliardář Elon Musk. Salvini dobře ví, že s krizí se rodí příležitosti. Jeho soudní případ ho nejen zviditelnil na mezinárodní scéně, ale poskytuje mu i platformu k posílení jeho pozice jako nejvýraznějšího italského politika bojujícího s migrací.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu