Názory a argumenty

Ondřej Konrád: SOCDEM z nesvornosti jednotná

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: SOCDEM z nesvornosti jednotná
Jana Maláčová po zvolení novou předsedkyní Socální demokracie

Plus

Od soboty mají tři nejviditelnější levicové strany v čele ženy. Jenže tento unikát je bohužel časově limitovaný, protože po opakovaných volebních neúspěších ohlásilo kompletní vedení Zelených rezignaci a předsedkyně Magdalena Davis tudíž na sjezdu za měsíc skončí. I když ji může nahradit samozřejmě také žena.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Od soboty mají tři nejviditelnější levicové strany v čele ženy. Jenže je tento unikát bohužel časově limitovaný, protože po opakovaných volebních neúspěších ohlásilo kompletní vedení zelených rezignaci a předsedkyně Magdalena Davis tudíž na sjezdu za měsíc skončí. I když ji může nahradit samozřejmě také žena, ale to netušíme. Zatím co je jisté, že šéfové KSČM a sociálních demokratů, tedy Kateřina Konečná a čerstvě zvolená předsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová, mají do budoucna společné plány, o které především šlo při rozhodování, kdo usedne do nejvyššího křesla soc. Dem. Po Michalu Šmardovi. Soupeři Maláčové Jiří Dienstbier a Petr Hůla před sblížením s komunisty varovali. On se před delegáty hradeckého sjezdu zase zaručovala, že strana nepůjde do všeobecných voleb na kandidátce KSČM. Ale to, dalo by se říci, je víceméně obezlička, neboť Maláčová míní jít s duchovním dítkem konečné koalicí stačilo a hlavně pro tu volbu jednoznačně vyhráli sociální demokraté. V zapojení do široké aliance proti ožebračování, jak Maláčová stačil říká, evidentně spatřují spásnou cestu k oživení strany, která se po výpadku ze sněmovny před třemi roky nachází takřka v klinické smrti. Takže Dienstbierem a slova o alternativě ke spolupráci antisystémové levice v čele s Maláčovou a konečnou volání po staré známé ideji moderní levicové strany evropského střihu a hlavně o nepřijatelnosti užšího propojení s komunisty zpochybňující naše členství v EU a v NATO, měla ohlas hlavně u zástupců mladých sociálních demokratů, jejichž předseda Lukáš Ulrych také poukazoval na naprostou absenci jednoty uvnitř strany, demonstrované pak na sjezdu nebývalé hlasitými diskusemi zadní části jednacího sálu. Během rokování a Sony nejednoty ovšem Maláčová těžila. Když ani Dienstbier ani hůl a nemohli delegátům předestřít, kudy z krize ven. Zatímco jí stačilo ujistit, že pokud se podaří vyjednat jakousi alianci, ta nebude mít programu odchod z unie a že sociální demokraté nesplynou s komunisty v jeden subjekt, což asi v plánu opravdu není, aspoň momentálně. Nicméně politická aliance znamená smluvní dohodu, v tomto případě tedy i s KSČM, byť pod hlavičkou, stačilo opticky schované. Takže předsedkyně soc. Dem. A komunistů zkrátka hodlají táhnout za jeden provaz. A muselo to být jasné každému. V kulturním domě Střelnice, kde se před 31 lety stal předsedou tehdejší ČSSD Miloš Zeman a odstartoval výstup strany k nejvyšším metám. Na něco podobného exministryně práce a sociálních věcí Sobotkově vládě pomýšlet zatím jistě nemůže, ale její neskrývaný úmysl úzkého spojení s komunisty jde v jistém smyslu dokonce za Zemana, který se bez komunistů v minulosti až příliš uvízlých, což se dodnes moc nezměnilo, nakonec na trase do Strakovy akademie obešel. Třeba že by se mu velmi hodily a část straníků tři jednotu s KSČM celé roky přála. Tentokrát k tomu dala Janě Maláčové souhlas jasná většina. Kdo ví, k čemu to povede.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu