Názory a argumenty

Petr Fischer: Politické body, nebo budoucí prosperita?

Názory a argumenty

Petr Fischer: Politické body, nebo budoucí prosperita?
Svitap v současnosti zaměstnává 60 cizinců, nejvíce z Mongolska a Ukrajiny

Plus

Nejsou lidi, musíme je přivézt, zní jako refrén už několik let od zástupců českého průmyslu. Nový šéf Svazu průmyslu a dopravy, Jan Rafaj, dokonce tvrdí, že bez cizinců, tedy bez jejich pracovní síly a schopností, se v dalších dvaceti letech neobejde celá česká společnost. Chceme-li udržet krok se světem, tedy chceme-li dál být moderní západní rozvinutá společnost, bude to nutnost, tolik Rafaj.
Petr Fischer

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Než jsou, lidi musíme přivést, zní jako refrén už řadu let od zástupců českého průmyslu. Nový šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj dokonce tvrdí, že bez cizinců, tedy bez jejich pracovní síly a schopností, se v dalších 20 letech neobejde celá česká společnost. Chceme-li udržet krok se světem, tedy chceme-li dál být moderní západní, rozvinutá společnost, bude to nutnost, tolik Rafaj. Něco na tom je. Tedy hodně na tom je. Kromě průmyslu chybí lidé i ve zdravotnictví, například dva a půl 1000 sester, stovky zubařů a dalších lékařských profesí. Absolventů je málo, a když už jsou, dost jich odejde za lepším do Německa nebo ještě dál, tvrdí šéf lékařské komory Milan Kubek. Rafaja Kubek také velmi přesně pojmenovávají, kde hledat zakopaného psa.

  • Stát, respektive jeho politická reprezentace, a je vlastně jedno, zda levá, pravá, či prostřední, populistická či hodnotová, tento problém dlouhodobě přehlíží. Nevytváří podmínky pro to, aby zejména kvalifikovaní lidé z ciziny mohli rychle a efektivně pracovat. Tam jde. Společnosti lidé chybí. Navzdory tomu, že už různé vlády slibovaly vytvořit přehledný systém přijímání cizích pracovníků. Stále je to velký problém a dokonce i ti nejvzdělanější musí často čekat na to, než je český stát pustí do práce na českém území. A protože trpělivost není nekonečná a čekání ponižující, odcházejí ti nejlepší jinam. Politici se buď podvědomě, nebo dokonce vědomě bojí toho, že takové přijímání cizinců by vyvolalo odpor voličů. Zejména dnes, kdy Babiš, Okamura a další politicky zneužívají pobyt ukrajinských uprchlíků. Anebo což je ještě mnohem horší, politici celou věc přehlížejí, podobně jako to dělají u jiných demokratických vývojových křivek. Ať už jde o příliš dětí do mateřských a středních škol nebo o narůstající poměr mezi počtem důchodců a ekonomicky aktivními lidmi. Demografie jakoby v české politice ani neexistovala. Tak jako neexistují realistické výhledy do budoucnosti delší než jedno volební období, je nejvyšší čas, aby s tím vláda nejlépe, ta to, ale samozřejmě i ta budoucí něco udělali. Bolí to, nepřináší to politické body. Jak dokládá případ sousedního Německa, které nový systém přijímání cizinců schválilo, a to za cenu ztráty politických bodů. Je to ale pro budoucnost země potřeba a od toho tu politici přece jsou. Dokud vládní politici nepochopí, že na budoucnost se musíme připravovat už teď, dříve nebo později dojedeme ekonomicky a společensky na dno a zůstaneme stát. Nemusí to být na škodu. Budeme soběstační ve všem, omezíme výrobu a rozvoj podle klesajícího počtu aktivních lidí snížíme výkon, začneme se věnovat duchovním otázkám a mezilidským vztahům. Staneme se soběstačnou zemí klesající intenzity a tempa oázou klidu v uspěchaném světě pozdně moderní doby. Jen je potřeba všem jasně říct, obávám se, že toto chtějí obyvatelé Česka ještě méně než příliv pracovníků z ciziny. Budou si muset tedy pro jednou vybrat a vláda by jim konečně měla dát tu šanci položit na krk nůž moderní prosperity a zeptat se chcete ji, nebo ne? Pokud ano, budou na ní muset pracovat i ti, kteří se v Česku nenarodili. Jde jen o to, jak se tu co nejlépe a nejrychleji stát skutečnými českými občany, a nejen více či méně trpěnými gastarbeitery. Je smutné, že to byznys nesví a považuje za samozřejmé dříve a lépe než liberální demokratičtí politici.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu