Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Právo na azyl v destrukci, nebo v rekonstrukci?

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Právo na azyl v destrukci, nebo v rekonstrukci?
Policejní kontroly na hranicích se Slovenskem

Plus

Je to jeden z největších výdobytků moderní doby: azyl jako základní lidské právo. Jeho pilíř, Ženevskou konvenci o uprchlících, podepsalo v červenci 1951, kdy světem bloudily po 2. světové válce miliony lidí bez domova, celkem 145 států. Včetně Číny, Sovětského svazu nebo Iránu. 
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to jeden z největších výdobytků moderní doby. Azyl jako základní lidské právo, jeho pilíř. Ženevskou konvenci o uprchlících podepsalo v červenci 1951, kdy světem bloudili po druhé světové válce, miliony lidí bez domova. Celkem 145 států včetně Číny a Sovětského svazu nebo Íránu. Všechny tyto země se před 73 lety zavázaly, že napříště už lidé pronásledovaní ve své domovině kvůli rase, náboženství, národnosti nebo politickému přesvědčení nebudou odkázáni jen na občasné milosrdenství, protože jim signatářské státy poskytnou azyl z rasových, náboženských a národnostních důvodů. Platí za snad nejvíc pronásledovanou menšinou na světě. Toho času Myanmar štír. Nohýnkové genocidě čelili na severu Iráku a Sýrie. Za Islámského státu je síť i pronásledovaná. Je v Číně etnická a náboženská minorita Ujgurů a podle nedávného rozhodnutí Evropského soudního dvora mají dostávat azyl kvůli nelidskému zacházení ze strany Tálibánu a priori také afghánské ženy. Uprchlíků z těchto nebo obdobných kategorií je v nekončícím přílivu nelegálních migrantů do Evropy poskrovnu. Lidí s nárokem na azyl z politických důvodů nejspíš? Jakbysmet. Většina ostatních přichází prostě jen za lepším životem, což je naprosto legitimní, ale pouze v případě, že se to neděje ilegálně. Současná situace, kdy Rusko a Bělorusko používají migranty na hranicích s Polskem a s Finskem cíleně jako zbraň hybridní válce s EU, kde se pod zátěží policejních kontrol na hranicích unijních států hroutí Schengen a zpřísněná pravidla evropského azylového systému kolabují dřív, než vstoupí v platnost, je evidentně neudržitelná. Hrozí zcela reálně, že snaha o společnou evropskou azylovou politiku ztroskotá a jednotlivé státy se budou starat sami o sebe. O dočasné pozastavení práva na azyl žádá Polsko. Zákon dovolující finským policistům nepustit migranty přes hranice bez ohledu na jejich případnou žádost o azyl schválil finský parlament už letos v létě. Holandsko chce z evropského azylového systému vystoupit natrvalo. O totéž usiluje Maďarsko. Základní lidské právo, právo na azyl, potřebuje celounijních rekonstrukci, a to důkladnou tak, jak vypadá dnes, je ve skutečnosti nehumánní, protože k žádosti o azyl se zpravidla probojují jen ti nejsilnější. Ti slabší a opravdu potřební zemřou po cestě. Neue Zürcher Zeitung cituje Rút a kopance, prof. sociologie a odborníka na migraci na Humboldtovy univerzity v Berlíně, podle něhož neexistuje azylový systém, který by byl tak smrtící, jako je ten evropský. Dodejme, že smrtící je vzhledem k šířícímu se populismu a autoritářství i pro evropskou demokracii.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu