Návraty do minulosti

Verbuňk je mužský skočný lidový tanec. Je improvizovaný a dosud nesvázaný choreografickými pravidly

Návraty do minulosti

Verbuňk je mužský skočný lidový tanec. Je improvizovaný a dosud nesvázaný choreografickými pravidly
Verbíř Erik Feldvabel s tanečníky chasy při hodovém odpoledni ve Starém Městě v roce 2009

Rádio vašeho kraje

Slovácký verbuňk je mužský skočný lidový tanec, který byl roku 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti. Významné události, osobnosti a vynálezy naší historie v erbu.

  • Únik. Slovácký verbuňk je mužský skočný lidový tanec, který byl roku 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. Název verbuňku lze odvodit z německého toho bude k najímání nebo ucházení se, ale také verbování. Tímto tancem se dříve loučili odvedenci před odchodem na vojnu. Je to tanec improvizovaný, nesvázaný choreografickými pravidly. I přesto má určité zákonitosti a znaky, například zrychlující se tempo či gradaci tanečních prvků. Mezi ty nejčastější patří poskoky, výskoky, podřepy, otočky a blesky rukama a tzv. tři v továrně. Kromě tance verbuňku patří i zpěv písně a bohatě zdobený kroj, který odkazuje k oblasti původu. Tanečník a dnes je verbuňku součástí slavnostních průvodů, například při hodech, svatbách či vinobraních, ale existuje i jeho pódiová variant. A tu si lze mimo jiné využít například na folklórním festivalu ve Strážnici. Nejhlubší tradici má verbuňku v etnografické oblasti Slovácko v jihovýchodní části Moravy. Dále se díky různým variacím rozlišuje na sedm regionálních typů návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu