Natura

Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk

Natura

Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk
Tomáš Franěk

Plus

Víte, co je to permakultura? Spojuje v sobě anglická slova permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství) a jde o styl přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilující o trvalou udržitelnost nebo spíš o regeneraci přírodních zdrojů. 
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Víte, co je to per makulatura? Tento pojem existuje už od 70. let minulého století a tvoří ho anglická slova permanentku neboli trvalý a Kalčev neboli zemědělství. Jde vlastně o koncepci přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilujícím o trvalou udržitelnost, nebo ještě lépe řečeno o regeneraci přírodních zdrojů. To, že se Barma kultura zrodila v 70. letech, je zvláštní, protože tehdy se společnost nevyznačovala zrovna ekologickým cítěním. A ještě zajímavější je, že do povědomí veřejnosti vešla v Austrálii, kde si nárůstu konzumu a s ním spojeného drancování životního prostředí všimli. Biolog a sociolog byl mohli snad a David Holman Gren a napsali o tom v roce 1978 knihu. Ta odstartovala hnutí, které je dnes celosvětově velmi populární. Takže si dnes vysvětlíme, na jakých principech stojí a vypravíme se i na jednu českou Perm a kulturní farmu. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu pokud chcete zjistit, co Perm a kulturní hospodaření obnáší, ideální je se vypravit na nějakou ekologickou akci, ať už je to seminář, setkání bio farmářů nebo festival. Na mnoha z nich totiž najdete zástupce spolku Parma kultura CS, který se věnuje jak o světě, tak poradenství. A na jednom z festivalů se to povedlo i mně.

  • Tak milí posluchači, já jsem zamířila k takovému altánu, na němž je velký nápis Perm kultura CS a mám tady představitelku tohoto sdružení Kateřinu Horáčkovou. Dobrý den. Dobrý den. Měli bychom asi vysvětlit, jak ta vaše asociace funguje, koho všeho sdružuje a k čemu je vlastně?

  • Dobrá a my jsme vlastně spolek Parma kultura CS, který vznikl v Brně v roce 96 a my vlastně sdružujeme hlavně informace o tom jako toho, čemu se říká karma kulturní způsob hospodaření nebo Parma kultura jako taková, jak ji používat vlastně v našich českých podmínkách a spojujeme to s těma lidmi, který vyhledávají tyto informace. A když bych vlastně měla říct, co ta pro nějakou to jako taková je? Tak je to způsob nakládání s prostorem, aby jsme se chovali ekologicky a efektivně k energiím. A to jsou nejenom ty energie, jakoby ty vstupy. To znamená, díváme se na to, že nepoužíváme chemii, snažíme se šetřit energie třeba na vytápění, ale zároveň šetříme i energie toho člověka, který nějaký ty věci vlastně dělá. Takže se snažíme třeba na zahradě umisťovat věci tak, aby je člověk obstaral vlastně jakoby za kratší dobu. A to, jak fungujeme my, že vlastně jsme tady se stánkem s knížkami.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu