Natura
Sucho coby Damoklův meč aneb Dopadneme jako ve filmu Šílený Max?
Natura
Plus
Naše planeta se otepluje, navíc docela závratným tempem. Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším rokem, jaký byl kdy na zeměkouli naměřen. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus bylo v posledních 12 měsících o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Hranice 1,5 stupně je přitom podle vědců zlomová, aby se zabránilo fatálním negativním dopadům na život na Zemi.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším, jaký byl kdy na planetě. Naměřená teplota se zvýšila v průměru o jeden a půl °C a dostali jsme se tak do bodu, který tzv. pařížská dohoda o klimatu označuje jako kritický. A rekordy padají. Dál máme za sebou nejteplejší leden v historii s průměrnou teplotou přes 13 °C, takže je načase se zamyslet, jak dál, abychom nedopadli jako ve filmu Šílený Max. Co nás čeká a na jaké scénáře je třeba se připravit? O tom všem bude dnešní Natural přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Tak milí posluchači, my vás srdečně zdravím z Hluboké nad Vltavou. Stojíme na břehu. Mu nic z toho rybníka a my jsme si s mým dnešním hlavním hostem, klimatologem z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Alešem Fardou přesně před rokem slíbili, že se sem vrátíme a řekneme si, jak to s naším klimatem vypadá a jak se to vyvíjí. Tak slíbili jsme si, pane doktore, že to bude do roka. Do dne, kdy jsme tady stáli. Loni po tom rybníce se dalo chodit, mrzlo až praštělo a to bylo šestého února. Dnes máme o týden víc. Vypadá to tady jako na jaře. Tak když se jenom, tak okem podíváme. Co vy na to jako klimatolog? Co to znamená ten výjev kolem nás, kdy v únoru všechno tady pučí, jako by byl březen nebo duben?
-
Já bych to ocejchoval jako předjaří. A z toho klimatologického pohledu, dá se říct, že mohlo být mnohem hůř. Mohlo být sucho. Tato zima byla samozřejmě teplá v té sérii i u nás patří zcela určitě k nejteplejším zimám, které byly teď. To ještě nemůžeme říct, protože ještě kus té zimy nás čeká. Nicméně to, co bylo pozitivní na ní, bylo, že nám alespoň hodně pršelo, takže ta krajina si nějakou tu vodu nashromáždil a je to vidět i na těch rybnících.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Pěstování meruněk je u nás v ohrožení. Největší klimatická změna jsou teplé zimy, varují ovocnáři
Ranní interview
-
Hydrolog Daňhelka: Kvetoucí meruňky? Za nadprůměrně teplý únor může El Niño i klimatická změna
Jak to vidí...
-
Oteplení planety o půl stupně může znamenat hranici mezi životem a smrtí, říká analytička
Leonardo Plus
-
Krávy méně dojí, divočáci ničí pole, země vysychá. Tak vypadá klimatická změna v praxi české farmy
Magazín Experiment
-
Co je skutečně ekologické zboží nebo služba aneb jak poznáte, že nejde o greenwashing
Natura
-
Jan Vávra: Tento způsob léta…
Názory a argumenty
-
Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?
Zaostřeno
-
Jak přežít pubertu svých dětí? Místo šnečí taktiky najděte jiný styl komunikace
Dva na Dvojce
-
Jsou klimatické konference jen „bla bla bla“? Z Glasgow vyplynula dvě čísla: 1,5°C a 2030
Podhoubí
-
Omezování emisí musí platit nejbohatší. Budou protesty, ale nezpůsobíme utrpení, tvrdí klimatoložka
Interview Plus