Natura

Dobré zprávy roku 2020 v ochraně přírody? Konečně se mluví o změnách klimatu a zakázala se drezura

Natura

Dobré zprávy roku 2020 v ochraně přírody? Konečně se mluví o změnách klimatu a zakázala se drezura
Sýček obecný

Plus

„Za rok 2020 se nesmírně zvýšil zájem mladé generace klimatickou změnu vysvětlovat veřejnosti. Těší mě, že i v době pandemie má klimatické téma velký prostor, jaký nikdy nemívalo,“ říká Yvonna Gaillyová z institutu Veronika. Nejen ona v pořadu Natura Plus shrnuje, jaké dobré zprávy přinesl rok 2020 v ochraně přírody. 
Ondřej Čihák, Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rok 2020 přinesl řadu ekologických katastrof, které napáchaly nedozírné škody, ale v ochraně přírody a planety se navzdory komplikovaným podmínkám povedlo i mnoho dobrého. Stoupl zájem veřejnosti o změny klimatu a přírodu kolem sebe, vznikly programy na ochranu zvířat a rozvíjela se i bezemisní energetika. Po těchto a dalších pozitivních věcech bude následující půlhodinka od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na turnaji.

  • V letošní na to, že jsme otevřeli řadu témat, která se neposlouchala snadno. Připomeňme třeba požáry, které pohltily rozsáhlé plochy lesů po celém světě. Globálně stoupaly emise skleníkových plynů. Pandemie koronaviru zkomplikovala ochranu ohrožených druhů a Moravská Amazonie na soutoku Moravy a Dyje stále marně vyhlíží ochranu před pilami dřevorubců. Vedle toho se ale v ochraně přírody a planety povedlo i mnoho dobrého, a to i v Česku. Pár příkladů za všechny vybere náš advokát přírody Čestmír Klos.

  • Neuvěřitelné se stalo skutkem. Premiér Babiš opustil své ostentativní zpochybňování zelených fanatiků, kteří prosazují radikální snižování emisí, a jménem Česka se na summitu evropských šéfů vlád postavil za požadavek razantního snížení emisí skleníkových plynů o 55 %, a to za pouhých 10 let. To je ten nejhezčí vánoční dárek, jaký mohl premiér z Bruselu českým dětem přivést. Tím nejkrásnějším překvapením posledních let je, že se o další osud planety perou především sami mladí. Fridays for Future limity. Jsme my, sestry, Výravy a 1000 dalších. Ti už nejsou vystavováni hloupou nějakým průpovídkám o tom, že se nám o zdravé životní prostředí postará ruka trhu. Vědí, že se musejí postarat sami a jejich vlády, parlamenty, úřady, jimž mladí dokážou nastavit zrcadlo, vycházejí z vědeckého poznání. Úspěchy v boji o klima, ač zatím skromně, hodně na mladých záleží. A naopak přijetí zákona na ochranu přírody a krajiny počátkem 90. let bylo majstrštykem první české vlády. Jeho současná verze překlenula mezidobí zoufalství, kdy ochraně přírody rozuměl kdekdo a zaujímali se upjaté nekompetentní postoje přeletem helikoptérou nad Šumavou dnes mají krajina, příroda a v ní chráněná území zákonného pomocníka k nezaplacení. O něj se opírá nový pohled na zóny národních parků, který se stal ochranářským hitem poslední doby. Ale i jeden úplně čerstvý zákon pořádně rozvířil hladinu. Zákon na ochranu zvířat proti týrání poslal do sběru vynález továrny na vajíčka. Už nebudou slípky trpět v klecích a ty svobodomyslné umírat mezi dopravníky s krmivem a vejci. A taky už nebudou jezdit medvědi na motorce a krotitelé strkat hlavu do lví tlamy. Svět bude jiný a zvířata svobodnější.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu