Náš host

Začínali jsme se třemi dětmi ve společné herně, vzpomíná zakladatelka spolku ProCit

Náš host

Začínali jsme se třemi dětmi ve společné herně, vzpomíná zakladatelka spolku ProCit
Irena Vítovcová

Plzeň

Jsem jiný, jsem jiná - to je slogan, který už roky provází činnost plzeňského spolku ProCit. Ten letos slaví 15 let existence.
Stanislav Jurík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10 hodin a 11 minut. S naším dnešním dopoledním hostem budeme tak trochu bilancovat a také vysvětlovat ledacos o autismu. Vítám ředitelku a zakladatelku zapsaného spolku pro cit Ireno Vítovcovou. Dobrý den.

  • Krásné dopoledne. Tak vás tu vítám znovu. Po nějakém čase a dneska máme ale opravdu velký důvod, proč se sejít a proč o % povídat? Protože % v letošním roce má rok jubilejní, slaví 15 let existence. Já už jsem to říkal v tom úvodním vstupu na dnes už se ale zeptám proč. Proč si to musíme ještě říct, že na začátku ve velké p a uprostřed je velké ceny pro cit, pro to, že si toužíme.

  • Abychom procitli. Všichni, kdo jsou v okolí našeho spolku, tak vlastně jsou na spektru. A prvotní myšlenka a chtěli jsme, aby to bylo i v tom názvu pro cit, aby to bylo jakoby dvou smysl, ne aby to vyznačovalo vlastně to, co si pod tím ten člověk, kdo, kdo ten název uslyší, mohl představit cokoliv, protože o tom je i právě autismus. Každý ten člověk je jedinečný, originální, je jiný a pro cit je. To. Já osobně to chápu. Tak manžel vymyslel ten název a toužili jsme, aby náš syn Matyáš ocitnul. Takže občanské sdružení. Proč si otřes?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu