Náš host
V pásmu Gazy je to s usnutím těžké, nad hlavou vám neustále bzučí spousta dronů
Náš host
Plzeň
Jižní Súdán, Bangladéš, Etiopie, Jemen a teď čerstvě Rafáh v pásmu Gazy - to jsou mise, které má za sebou lékárník Lékařů bez hranic Stanislav Havlíček.
Stanislav Jurík
Přepis epizody
-
Už je tu čas přivítat dnešního dopoledního hosta v našem vysílání. A tím je ale Kárník, účastník misí Lékařů bez hranic Stanislav Havlíček. Vítejte, dobrý den. Dobré ráno. Jsem rád, že vás poznávám. Už jsme se tady stačili říct pár věcí ohledně vašich misí, které máte za sebou. Asi bych se zeptal, jak to celé začalo. Jak jste se k těm misím Lékařů bez hranic dostal v roli lékárníka i i to je dost specifické. Ono to není úplně specifické, protože i když organizace má název Lékaři bez hranic, tak a je důležité upozornit na to, že lékaři bez těch nezdravotnických profesí vlastně pracovat nemohou. Je to věc každé nemocnici u nás. Jsou tam i ti vrátím nebo uklízečky a topiči anebo ti lidé, kteří se starají o to zázemí. Prádelna, kuchyně. A to samé platí pro lékaře bez hranic je no o něco menší. Polovina, asi 49 % našich spolupracovníků jsou vlastně nezdravotnické profese a v těch zdravotnických to samozřejmě nejsou jenom lékaři, jsou to zdravotní sestry, porodní asistentky, psychologové, lékárníci.
-
Takže já, když jsem se dozvěděl, někdy v roce 2006 se otevřela o rok kancelář Lékařů bez hranic přímo v ČR a tehdy já jsem si v lékařském časopise přečetl, reportáž z jedné mise, které se účastnila moje kolegyně lékárnice. A tehdy mi vlastně došlo to, co teď vyprávím, že jsou to nejenom lékaři, že jsou to nejenom doktoři, ale právě i lékárníci. A potom, když už mi vyrostly děti, tak jsem se vlastně přihlásil tou klasickou cestou informační večer, přihláška, celý to přijímací řízení. A když mě vybrali, tak jsem odjel na první misi.
-
Těch misí za sebou máte spoustu. Začalo to Jižním Súdánem. To byla vůbec vaše první Afrika. Vy jste před ním v Africe nikdy nebyl? Ne, vůbec. A takže jste nevěděl, do čeho jdete?