Leonardo Plus

Psycholog o válce: Sledovat zprávy není součást boje, je to pasivita. Udělejte něco aktivního

Leonardo Plus

Psycholog o válce: Sledovat zprávy není součást boje, je to pasivita. Udělejte něco aktivního
Lidé na Ukrajině se před ruským bombardováním ukrývají do sklepů, prostor metra i dalších bunkrů

Plus

Ruská agrese na Ukrajině vyvolává v lidech emoce, které patří k životu, a je přirozené, že přichází ve chvíli, kdy se cítíme ohrožení. Mnoho lidí ale dělá chybu, že se nechá vést emocí strachu a obav, upozorňuje psycholog Dalibor Špok: „Je to přirozené, protože obava či strach je něco, co orientuje naši pozornost. Těžko odtrhneme mysl od toho, že je válka na Ukrajině. A proto sledujeme zpravodajství jako detektivku, jako příběh – a čekáme na další zprávu.“
Eva Kézrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Strach, obavy a bezmocnost. Tak tyto pocity zažívá v těchto dnech asi mnohý z nás. Někdo o nich mluví nahlas, jiný si raději nechává pro sebe. Ale je to naprosto logické, že se bojíme rusko-ukrajinského konfliktu. Naopak není normální nemít v této situaci strach, protože to je emoce, která patří k životu, i když jen málokdy je tak hmatatelná jako právě teď. Jak se s ní vyrovnat? Je lepší o tom mluvit, anebo si svoji obavu raději nechat pro sebe? Co můžeme dělat pro to, aby příliš neovlivňovala náš běžný život? A jak o válce na Ukrajině mluvit s dětmi? Nejen na to se budu ptát psychologa Dalibora Špoka. Příjemný poslech přeje Eva Kézrová.

  • Leonardo.

  • A ve studiu už je se mnou psycholog Dalibor Špok. Já jsem velice ráda, že jste přišla k nám na Vinohradskou. Dobrý den. Dobrý den. Podle Wikipedie je strach emoce, která vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí. Má často fyzické projevy, jako je třes a zrychlené dýchání nebo bušení srdce. A je to přirozená reakce, která má člověka připravit na řešení situace. Platí tato definice i v případě napadení Ukrajiny Ruskem? A teď myslím z pohledu českých lidí?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu