Leonardo Plus

Osvětu jsem šířila pořád. Komunální politika není daleko od aktivismu, bilancuje ekoložka Gaillyová

Leonardo Plus

Osvětu jsem šířila pořád. Komunální politika není daleko od aktivismu, bilancuje ekoložka Gaillyová
Yvonna Gaillyová je vůbec první vědkyní a ekoložkou z neziskového sektoru, která se stala nositelkou státního vyznamenání

Plus

„Šířila jsem osvětu pořád a třeba to na někoho mělo nějaký vliv,“ bilancuje v pořadu Leonardo Plus ekoložka a ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová. Jako první vědkyně zabývající se environmentalistkou dostala státní vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy. Původně přitom vystudovala fyziku a k ochraně životního prostředí se dostala v podstatě náhodou.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I ony. Galliová je vůbec první vědkyni a ekoložkou, která se stala nositelkou státního vyznamenání. Původně přitom vystudovala fyziku a to, že se začala intenzivně věnovat ochraně životního prostředí, byla v podstatě náhoda. Dnes vyučuje na katedře environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně, je ředitelkou ekologického institutu Veronica a laureátkou ekologické ceny Josefa Vavrouška. Angažovala se také v komunální politice, kdy byl 12 let zastupitelkou za SZ v Brně. Těmi nejpodstatnějšími počiny v jejím profesním životě jsou ale vybudování sítě ekologických poraden sdružující 16 profesionálních center a také zrození projektu Hostětín, kdy se s pomalu odumírající vesničky stala výkladní skříň různých udržitelných řešení. Od první obecní výtopny na biomasu v kraji až po vznik moštárny na bio šťávy vyrobené z místních odrůd jablek. I ona Galiová převzala letos 20. října z rukou prezidenta republiky medaili za zásluhy prvního stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy. A právě inspirativní žena a vědkyně, i ona Galiová bude hostem dnešního vydání Leonarda. Plus přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači, my vás srdečně zdravíme z centra Brna. Nacházíme se s Ivonou Baillyovou na krásném, takřka pohádkovém místě. Nacházíme se na ulici Kotlářská v areálu Přírodovědecké fakulty. Jsme tady u krásných skleníků v krásné zahradě. A po ní i ony. Galliová. Dobrý den. Dobrý den. Mě sem zavedla, protože právě tady trávila své studentské roky a své mládí a do značné míry to formovalo tyto pohledy z oken na ty spousty květin. Vy jste ale studovala na můj vkus poměrně ne ženský obor fyziku pevných látek a optiku pevných látek. Proč se mladá krásná žena rozhodne vystudovat zrovna tyto obory? No, já jsem fyzice určitě tíhla jako dítě a tito jsem k tomu, myslím si, jako hodně, díky svému tatínkovi, který byl lékař, ale měl ohromný přehled o přírodních vědách a o raketové technice. A protože měl dvě dcery a ta jedna šla jeho v jeho stopách a stala se moje sestra neštěstí lékařkou, tak se mnou chodil na hvězdárnu. Ale hlavně nám firma vysvětloval, jak svět funguje i z pohledu té neživé přírody. Zatímco maminka byla nevystudovaná, ale úplně geniální botanička, a kdyby byla mu mohla tehdy po válce studovat, tak jistě byla botaničkou studovanou. A ta nás vedla zase jako ke květinám a oba dva k pěstování na zahradě. Tak to je tak trošku dlouhý úvod, ale tatínek mě nějak přivedl k tomu, že jsem jako jiné měla ráda své učitele fyziky, kteří ani na základce, ani na gymnáziu nebyly všeobecně oblíbení, ale byly to můj nejmilovanější učitelé a je to dodneška vlastně jako nechápu, protože si nemyslím, že jsem to tak dobře uměla, ale nějak mi to těšilo. A potom jsem se rozhodovala teda po gymnáziu. Bylo to v polovině 60. let. To rozhodování bývalo tehdy takové trošku jiná, takové jako jednodušší a že člověk si myslel, že jako někde pracovat někde v, tak jsem se trošku rozhodovala, že budu studovat techniku, to vůbec nevím proč. A potom jsem se potkala s nějakými kamarády na lyžích fyziky, a tak jsem to do poslední chvíli přehodila na fyziku. Tak takto to bylo promyšlené, takže tam měl volbu buď VUT anebo toto fyzikou na přírodovědecké fakultě. No ale i tak vy jste říkala, že to rozhodování v těch 80. letech bylo jiné než dneska. Tak v čem to bylo ovlivněno tou dobou?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu