Leonardo Plus
Jak by asi vypadal náš pohyb, kdybychom neměli nohy
Leonardo Plus
Plus
Nad tím se zamýšlí popularizátor vědy Jaroslav Petr. Na naší planetě žije celá řada živočichů, kteří nemají nemají nohy ani ruce a k pohybu bez končetin je příroda skvěle vybavila.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Napadlo vás někdy, jak by asi vypadal náš pohyb, kdybychom neměli nohy? Pro většinu z nás je to nepředstavitelná věc. Ovšem na naší planetě žije celá řada živočichů, kteří nemají nohy ani ruce a k pohybu bez končetin je příroda skvělé vybavila. Jejich přirozeným způsobem přesunu z místa na místo je plazení a každý živočišný druh, který ho využívá, má přitom jinou techniku lokomoce a také k ní má jinou výbavu. A jak sami uslyšíte, nejsou tu pouze hadi a plazi, kteří se takto pohybují a budete možná překvapeni, jak důmyslné mechanismy dokáží využít zvířata, od nichž bychom to nečekali, jelikož předpokládáme, že by na nic takového nepřišla. Začíná naše velká výprava do živočišné říše s prof. Jaroslavem Petrem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo plus.
-
A já už vítám samozřejmě ve studiu našeho hlavního průvodce světem biologie, jímž je biolog a genetik, prof. Jaroslav Petr. Dobrý den, pane profesore. Dobrý den. My jsme se rozhodli vstoupit do letošního roku do našich pátrání po světě biologie velmi specifickým druhem pohybu, a to je plazení. Když se řekne plazení, tak si každý z nás vybaví hada. A je velmi zvláštní, že každá historická kultura má nějakou legendu nebo báji o tom, kterak had o své nohy přišel. Tak my si žijeme v křesťanském prostředí, tak zůstaneme asi u toho biblického výkladu, že tím ho spodin potrestal hada za to, že pokoušel Evu u stromu poznání a přemluvili nebo přesvědčili ji nebo namluvili, aby ochutnal a z toho jablka poznání. Ale pojďme si říct vlastně, co na to říkají evoluční biologové? Jak vlastně hadi přišli o své nohy ve skutečnosti?