Leonardo Plus
Fantomové hranice dodnes dělí Sudety. Rozdíly jsou i mezi sousedními vesnicemi, popisují vědci
Leonardo Plus
Plus
I když historická hranice Sudet desítky let formálně neexistuje, stále vytváří mezi lidmi předěl. Prokázala to i nejnovější studie vědců z Národního institutu SYRI. „Překvapilo nás, že i sousední obce – jedna zařazená do pohraničí, druhá do vnitrozemí – prokázaly statisticky významný rozdíl v sociálních a ekonomických hodnotách,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus sociální geografka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavlína Netrdová, spoluautorka studie.
Renata Kropáčková
Přepis epizody
-
Nejsou snad volby, které by to v posledních letech neukázali? Rozdíl mezi tím jet polí, vnitrozemí a periferie, tedy pohraničí, konkrétně karlovarský, ústecký či Moravskoslezský kraj. Ve zkratce Sudety, kde do poválečného odsunu žily 3 miliony Němců. I když historická hranice Sudet desítky let formálně neexistuje, stále vytváří předěl mezi obyvatelstvem. Prokázala to i nejnovější studie vědců z Národního institutu s Iry. Jak se v bývalých Sudetech odráží tzv. fantomové hranice? Nejen o tom bude dnešní Leonardo. Plus. K poslechu zve Renata Kropáčková.
-
Leonardo plus.
-
Ve studiu plusu vítám dvojici vědců. Sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavlínu Nytrovou. Dobrý den. Dobrý den. A Matěj Korčáka. Dobrý den. Vy jste si oblast Sudet, kde před válkou žilo převážně německy mluvící obyvatelstvo, vybrali ke zkoumání a měření efektu tzv. fantomové hranice. Tak určitě na úvod si musíme definovat, co to je tento pojem, co znamená, jestli má něco společného s ním fantomem ve smyslu přízrakem, přeludem.