Jak to vidí...

Hydrolog Daňhelka: Kvetoucí meruňky? Za nadprůměrně teplý únor může El Niño i klimatická změna

Jak to vidí...

Hydrolog Daňhelka: Kvetoucí meruňky? Za nadprůměrně teplý únor může El Niño i klimatická změna
Kvetoucí ovocný strom

Dvojka

Letošní únor byl celosvětově nejteplejší v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Copernicus, podle které průměrná únorová teplota u zemského povrchu činila 13,54 °C. Rekordní byla minulý měsíc i teplota oceánů. Co je příčinou takového výkyvu? A co to znamená pro přírodu a počasí v Evropě jako celek? Hydrolog Jan Daňhelka v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak funguje klimatická škola pro farmáře v Indonésii nebo co by nastalo, kdyby došlo ke zhroucení Golfského proudu.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Deváté překoná rok 2024 další historické meteorologické rekordy. Když se to povedlo už v únoru. V Česku vykvetly meruňky už 11. března, ve srovnání s dlouhodobým průměrem skoro o měsíc dřív a může se zhroutit golfský proud, jak nedávno psala některá světová média? To jsou otázky pro Jana Daňhelku z Českého hydrometeorologického ústavu. Vítejte. Dobrý den.

  • Krásné ráno všem posluchačům. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Letošní únor byl celosvětově nejteplejší v historii měření. Uvedla to meteorologická služba EU Copernicus, podle které průměrná únorová teplota u zemského povrchu činila 13,54 setin °C, a byla tak o 81 setinu °C nad průměrem z let 1991 až 2020. Průměrné denní teploty na hladině světových oceánů minulý měsíc také pokořily rekordy. Co to znamená pro přírodu a počasí v Evropě jako celek?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu