Jak to bylo doopravdy

Meda Mládková byla buldozer, ale „jela“ tím správným směrem, myslí si historik umění

Jak to bylo doopravdy

Meda Mládková byla buldozer, ale „jela“ tím správným směrem, myslí si historik umění
Sběratelka umění Meda Mládková

Plus

Meda Mládková (1919–2022) zasvětila svůj život záchraně české kultury. S nasazením energie, nadšení, možná i tvrdohlavosti šla za předem určeným cílem. Bez ní bychom byli ochuzeni o mnoho děl, a naopak talentovaní a výrazní umělci by bez Mládkové měli své prosazení zřejmě těžší. Byla to ctižádostivá a dobrodružná žena, která se od kabaretního tance dostala do světa nakladatelství a pak i galerií.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: literární a výtvarný historik Radim Kopáč
Hrají: Růžena Merunková, Jan Teplý, Igor Bareš, Ivan Řezáč, Marek Holý
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • To nemáte takový prezence? Koupil jsem ho v dražbě jen za 50 franků. Není sice moc kvalitní, ale napadlo mě, že by vás mohl zaujmout, protože ho kreslil váš krajan. A kdo ví, možná bude jednou slavný a ještě o něm uslyšíme.

  • Slovy pařížského antikváře Jacques a Cagala jsme se ocitli v roce 1956. Dárek dostali. Bylo to v rámci návštěvy Meda Mládková, tehdy se ještě jmenovala Sokolová. S Janem Mládkem. Otázkou. Tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. Meda Mládková nezachránila významnou část naší kultury ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. O jakého krajana, jehož kresba byla oním prezidentem, šlo? Otázka pro hosta pořadu, literárního a výtvarného historika Radima Kopáče.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu