Jak to bylo doopravdy
Komunisti chtěli, aby ženy pracovaly stejně jako muži, nejlíp ve výrobě. Tak ale emancipace určitě nevypadá, tvrdí historik Stehlík
Jak to bylo doopravdy
Plus
Vladimír Iljič Lenin emancipaci popisoval tak, že by „žena měla být osvobozena od všední otupující a neproduktivní práce“. Myslel tím práci ženy – matky a manželky. „Žena měla vystoupit z rodiny a věnovat se celku, tedy socialistické společnosti,“ komentuje v pořadu Jak to bylo doopravdy historik Michal Stehlík. Jinou podobu emancipace zastával T. G. Masaryk – sice byl zastáncem zrovnoprávnění žen, týkalo se to hlavně možnosti vzdělání a volebního práva.
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historik Michal Stehlík
Hrají: Adéla Kabačáková, Lenka Novotná, Pavel Soukup, Igor Bareš, Martin Myšička a David Novotný
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Přepis epizody
-
Nemám.
-
Ve vztahu k ženám leckde znamená jen slova na papíře, proti nimž stojí skutečnost docela odlišná žena shrbená v kakaových polích na zádech s nemluvnětem. Žena, jíž se upírá možnost studia. Bytost podceňovaná. Propouštění z práce, to je kapitalismus a imperialismus. Ani československé ženy do osvobození republiky v roce 1945 nebyli na tom mnohem lépe. Za horších mzdových podmínek než muž pomáhal i živit děti. Po většinou pracovali jako nekvalifikované síly. Místo ženy bylo v kuchyni, v rodině a někde se také říkalo v kostele.
-
Tato slova byla napsána v deníku Svobodné slovo v březnu roku 1975 a komentář pokračoval.