Jak to bylo doopravdy

Bylo zvolení Havla prezidentem ústupkem komunistům? Spíš vyvrcholením pádu režimu, hodnotí historik

Jak to bylo doopravdy

Bylo zvolení Havla prezidentem ústupkem komunistům? Spíš vyvrcholením pádu režimu, hodnotí historik
Václav Havel

Plus

Dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezident Československé socialistické republiky. Stal se jím Václav Havel, který byl ještě před pár měsíci politickým vězněm. Nekomunista, nestraník a velký oponent komunistického režimu pro kterého hlasoval parlament plný komunistů, tedy s menší částí poslanců vyměněných už procesem kooptace.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jan Kalous
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 16. 12. 2019

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsou ovšem v historii situace, které jedinci takového formátu a takových vlastností nedovolí odmítnout politickou roli, naopak ho do ní dotlačí. Takový snad bude bezprostřední osud dnešního kandidáta. Zítra doufejme i nositele Nobelovy ceny míru Václava Havla.

  • Napsal i Jiřina Šiklová a Pavel Tigrid v textu zvaném zpráva o stavu střední Evropy. Otištěn byl v roce 989 exilovém Tigridově svědectví. V té době téměř nikdo netušil a nepředvídal, že se Václav Havel stane prezidentem. Zvolen byl 20. prosince roku 1989 a otázkou dnešního, jak to bylo doopravdy, je, bylo Havlovo zvolení prezidentem ústupkem komunistům ze studia? Zdraví Ivana Chmel Denčevová. Nobelovu cenu tehdy bohužel Václav Havel nezískal, ale byl bezpochyby mimořádnou osobností nejen v československém prostředí, ale rovněž v mezinárodním kontextu. Jaká byla jeho tehdejší pozice? Otázka pro hosta pořadu, historika doktora Jana Kalouse.

  • Václav Havel se v 70. a 80. letech stal neoddiskutovatelnou hlavní osobností československé opozice. Ve světě hraný a oceňovaný dramatik se právě v tomto období potýkal s represivními zásahy komunistického režimu. Jeho hry se v Československu nesměli uvádět. Za své občanské postoje byl opakovaně vězněn. Připomínám také jeho angažování se v různých opozičních vystoupení.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu