Hovory
V Hongkongu měly děti kvůli covidu letní prázdniny v březnu. Říkaly jim plesnivé, popisuje sinoložka Moore
Hovory
Plus
Sinoložka a socioložka Markéta Moore žije trvale v Hongkongu a říká, že se tam svět zastavil v roce 2020. „Jde o pocit, který tam máme. Celý svět se naučil s koronavirem tak nějak žít, ale v Hongkongu se čas zasekl. I když máme vakcíny a různá opatření, tak vláda stále setrvává v politice nulového výskytu,“ popisuje.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Studovala sinologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a čínštinu na pekingské univerzitě. Potom se pustila do studia sociologie. V Hongkongu byl získala doktorát za výzkum čínské migrace do střední Evropy. Zároveň tam vystudovala žurnalistiku a mezinárodní právo a později učila na hongkongských univerzitách. Působila jako spolupracovnice české redakce BBC Harold a přispívá do českých médií. Hostem hovoru jedné z Markéta Moore. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech vám přeje Vladimír Kroc.
-
Nedávno jste napsala na svém blogu, že v Hongkongu se čas zastavil v roce 2020. Proč?
-
Je to takový pocit, který tam máme, protože vlastně celý svět žije v tom roce 2022, kdy víme, že COVID stále je tu s námi, ale víme, jak s ním nakládat a do existují vakcinace a prostě celý svět jakoby se naučil s tím virem tak nějak žít. Ale v Hongkongu se dnes časovkou opravdu zasekl. V tom roce 2020, i když taky máme vakcíny, i když jsou různá opatření, pořád v setrvá na té politice nulového výskytu COVIDu. To je vlastně politika, kterou prosazují v Číně a Hongkongu. Pro Hongkong je největší prioritou otevřít hranice s Čínou. Ty jsou vlastně od března 2020 zavřené, takže tam od taky jsme v tom roce 2020 stále. Aby se ty hranice mohly otevřít, tak Hanko musí splnit nějaká kritéria. Ale jaká kritéria to jsou, to nevíme. Víme jen to, že třeba v roce 2021 v Hongkongu skutečně jsme toho dosáhli, toho nulového výskytu v komunitě. Skutečně tam COVID nebyl několik měsíců, ale ani to nebyl dostatečný důvod nebo dostatečně dobrý, dobré kritérium pro to, aby se ty hranice s Čínou otevřely. Takže tady vidíme, že vlastně tam hrají roli úplně jiné faktory.