Hovory
Neúspěch ve sportu není prohra, ale cenná zkušenost, myslí si sportovní psycholožka Vejvodová
Hovory
Plus
„Hlavně děti by měl sport bavit. Když sportují jen pro výsledky, jen aby byli dobří, dělají něco, co je nenaplňuje,“ myslí si sportovní psycholožka a mentální koučka Kateřina Vejvodová. „A pokud jim má sport něco přinést do života, tak pak mi to nedává smysl,“ doplňuje.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Každý z nás věc jako příjemně sací kecy dopravě svoji dávku pohybu, který má rád a rozumí mu. Dobré už po 1000 minutách cvičení a se začnou do těla vyplavovat endorfiny znamená jako hormony štěstí. Je dokázané, že zvyšují sebevědomí, je, eliminují úzkost. A dokonce tom, jak depresi. V dalších hovorech z letního speciálu o tom, jako se můžeme starat o svoji psychickou pohodu, se budeme rozprodávat právě o sport a jeho účinky na naši psychiku. Hostem hovorově Špornová, psychologická Kateřina Vejvodová. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.
-
Katko, vy teď v hovorech děkuji. Moc. Vy máte zajímavý osobní příběh, v kterém hrál důležitou úlohu sport, konkrétně tenis. V děkanem Mostě se dostali na univerzitu do Spojených států amerických a tam jste vystudoval i sportovní psychologii. Tento obor se v Česku samostatně studovat ně dá i v listě tam teda cíleně za studium sportovní psychologie.
-
Ne, ne. Ta moje cesta začínala tak nějak, že jsem pomalu nevěděla, co budu studovat. Věděla jsem, že mě zajímá psychologie. Takže Bc. byl v psychologii obecné. Až postupem času jsem vlastně zjišťovala, že je něco jako sportovní psychologie. I vlivem vlastně té své zkušenosti, kterou jsem tam měla, protože jsme měli nějaký problémy s trenérem. Ta moje kariéra, jestli se to tak dá nazvat, tak nebyla úplně si myslím, tak dobrá, jak mohla být i právě vlivem mojí psychiky. Takže jsem se dozvěděl o sportovní psychologii. Strašně moc mě to začalo zajímat a věnuji se tomu dodnes.