Hovory
Některé léky jsou až příliš silné. Proto čerpáme i z přírodního lékařství, popisuje biochemik
Hovory
Plus
„Jeden z problémů, který má moderní farmacie, je, že léky, které jsou na trhu, mají až příliš silné účinky. Zatímco když to porovnáme s rostlinným lékařstvím, tak tam ty účinky jsou mírnější,“ popisuje Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Už od své stáže v Americe totiž zkoumá pepřovník opojný, což je opojná zajímavá rostlina pocházející z Tichomoří, která má lehké psychoaktivní účinky.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Rathe, Japonsko nebo pepřovník. Zásadní věci v životě našeho dnešního hosta. Původně je to matematik, který ale nakonec propadl molekulární biologii a biochemii a dnes objevuje a zkoumá nástroje pro umělou syntézu zajímavých přírodních molekul, které se používají třeba ve farmacii. A já jsem si jistá, že nám následující necelá půlhodinka k povídání skoro nebude stačit. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A já už zdravím Tomáše Pluskala. Vítejte u nás, pane doktore. Dobrý den. K Japonsku a karate se za chvilku ještě dostaneme. Ale mě zajímá ten pepřovník, o kterém jsem se zmínila hned v úvodu. Je to ideální rostlina pro biochemický výzkum.
-
Já jsem se k pepřovníku dostalo v Americe, kde jsem se věnoval jednomu konkrétnímu druhu. To se jmenuje pepřovník opojný a je to taková zajímavá rostlina pocházející z Tichomoří, která má takové lehké psychoaktivní účinky, ale jinak pepřovníku je asi 2000 druhů a my teď v laboratoři se právě snažíme zkoumat je trošku globálně a podívat se na celou tu čeleď, co se kde liší, co se kde podobá.