Host Radiožurnálu
Mládež zachycuje současnost přesně. Dívat by se měli i rodiče, říká ředitelka A-FilmTeens festivalu
Host Radiožurnálu
Radiožurnál
Vystoupení z davu či z nekonečného „scrollování“ tematizují filmaři ve věku od 6 do 20 let na festivalu A-FilmTeens. O radosti, motivu letošního ročníku, se jim točilo hůř. „Filmy přímo odrážejí to, co děti a dospívající žijí, co cítí a jak vnímají svět. Je pro mě stále otázkou, jestli hlavní cílové publikum by náhodou neměli být rodiče i prarodiče těch dětí,“ říká producentka Zuzana Dražilová. Jak vede mládež k mediální výchově a který snímek jí osobně udělal radost?
Patricie Strouhalová
Přepis epizody
-
Ano. A naším dnešním hostem ve vysílání víkendového Radiožurnálu je filmová producentka, která do našich kin uvedla oscarové hity jako třeba pravidla moštárny, Antonia nebo Lola běží o život. Paní Zuzana Dražilová, pěkně vás tu vítám. Dobrý den.
-
Děkuji. Moc. Dobrý den. Já musím říct, že jste zakladatelka jednoho unikátního festivalu pro děti a mládež je i film Týnce. Absolvovala jste katedrou produkce na FAMU, herectví na konzervatoři Jaroslava Ježka. Semestrální studia je mi Kenji univerzity ve Washingtonu, různé producentské workshopy a teď vlastně od 12. do 20. února tady bude 100 soutěžních filmů, které vytvořili mladí filmaři ve věku šest až 20 let z 35 zemí světa, tak tento festival kromě tedy těch stálic teď navštíví třeba kině a Gruzie, Kyrgyzstán, Brazílie, Srbsko, Nizozemsko. Ty náměty, které se tam prolínají.
-
Tak jaké jsou? Tak je to tak, že samozřejmě jiné náměty mají ty nejmladší děti ve věku třeba od šesti do 11 let a jiné náměty točí už starší teenageři ve věku třeba mezi 15 a 20 roky. A musím říct, že ta témata jsou vždycky autentická a přímo odrážejí to, co ty děti v danou chvíli žijí. Ano. Takže my jsme vždycky fascinovaný tím, jak jak ty děti naprosto rychle a vlastně přesně reagují na danou dobu. Minulý dva roky nebo minulé minulé dva ročníky jsme měli samozřejmě logicky jako filmy, na kde se odrážela doba COVIDu. A měli jsme opravdu hodně, musím říct, temné a takové depresivní filmy. Letošní ročník, což je čtvrtý ročník, už je lepší. Proto jsme taky dali hlavní téma radost. No ano, radost.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Animovaná Pyšná princezna? „Jízda na kládě je divoká, jsou tam i zvířátka,“ přibližuje režisér
Host Radiožurnálu
-
Kameraman Pavel Berkovič: Děti dokáží být ve svých filmech přísné a drsné, až nám to vyrazí dech
Vizitka
-
Dokument V Síti otevřel Pandořinu skříňku
Kulturní vývar
-
Česká tvorba je na festivalu zastoupená mimořádně silně, těší se ředitel Karlovarského festivalu
Ranní interview
-
Indolog: Žít v Indii vyžaduje cynismus. Uniknout ze systému kast je možné, ale obtížné
Host Lucie Výborné
-
7 dětí z 10 skončí pár dní po odchodu z děcáku na ulici, varuje spolek Mimo domov
Náš host
-
Herečka Jitka Asterová: Někdy se u písničky rozbrečím. Když je něco hezkého, tak pláču
Blízká setkání
-
Z filmového multimediální. Festival Finále Plzeň mění tvář
Mozaika
-
Kdo nebo co to mluví z našich dětí? A kdopak to mluví za ně? Probereme si právě tyto situace
Fejetony Evy Kadlčákové