Ex libris
Jedinečné svědectví o předválečném Německu i bídě v našem pohraničí. Jiří Hejda: V zemi hákového kříže
Ex libris
Plus
Když se řekne meziválečná žurnalistika, většina si asi vybaví Ferdinanda Peroutku, F. X. Šaldu nebo Karla Poláčka. Jen skuteční znalci by si vzpomněli na Jiřího Hejdu. Novináře, který zanechal svědectví o prvních letech nacistického Německa, o skutečných náladách a názorech tamních obyvatel. Spolu s jeho texty o zoufalých životních podmínkách českých Němců obývajících pohraničí, vyšly v knížce V zemi hákového kříže. Bída v pohraničí. (Repríza, premiéra zazněla v květnu 2023.)
Veronika Kindlová
Přepis epizody
-
Na konci roku 2022 vyšla v nakladatelství půl stará knížka nevelkého formátu s nenápadným obalem, zato s ohromným potenciálem zaujmout zájemce o naši moderní historii. Má dva názvy v zemi hákového kříže bída v pohraničí. Jde o eseje a články novináře, politika a politického vězně stalinizmu Jiřího Hejdy. První část textů nazvaná v zemi hákového kříže vyšla knižně poprvé v roce 1934. Texty zařazené do části bída v pohraničí vycházely na pokračování v roce 1935 v deníku České slovo. Knížku pak uzavírají tři samostatné statě, které Jiří Hejda publikoval v letech 1946 a 947 ve Svobodném slově. V příštích chvílích si některé z textů představíme podrobněji. Ukázky čte Ivo Theimer a od mikrofonu zdraví Veronika Kindlová.
-
Exlibris.
-
Jiří Hejda se narodil v roce 1895 v Praze. Vystudoval práva a od roku 1919 se živil jako novinář. Zpočátku psal i do německojazyčného vládního časopisu Prager Presse. Od 20. let publikoval v přítomnosti, Lidových novinách a Českém slově. A právě pro něj vytvořil v roce 1934 soubor v zemi hákového kříže, reportážní sérii z Německa, kde v roce 33 převzali moc nacionální socialisté s Adolfem Hitlerem v čele.