Dvacet minut Radiožurnálu

Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum. V zahraničí je to běžná věc

Dvacet minut Radiožurnálu

Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum. V zahraničí je to běžná věc
šéf Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora

Radiožurnál

Jak jsou na tom hendikepovaní se sportem? K čemu má sloužit nové specializované centrum pro lidi s hendikepem? A daří se prosazovat parasporty na stejnou úroveň, jako mají běžné sporty? Vladimír Kroc se zeptal předsedy Českého paralympijského výboru senátora Zbyňka Sýkory z ODS.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak jsou na tom handicapovaní se sportem? K čemu má sloužit nové specializované centrum pro postižené? A daří se prosazovat pana sporty na stejnou úroveň, jako mají běžné sporty?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes předseda Českého paralympijského výboru, senátor Zbyněk Sýkora z ODS. Dobrý den. Dobrý den. Dnes jste spolu s premiérem a ministrem práce a sociálních věcí představili ve Strakově akademii připravované specializované sportovní centrum, které umožní systematickou profesionalizaci vrcholových sportovců s hendikepem. Kdy a jak ten nápad vznikl?

  • Tak ano, je to pravda. Dnes jsme dnes jsme představili myšlenku vzniku sportovního resortního centra Podmokel. Jsem, kdy ten nápad vznikl? Já vlastně oni už to budou čtyři roky, kdy mám tu čest být v čele paralympijského hnutí v ČR. A my jsme vlastně po nástupu, protože to nebyl jenom můj nástup, ale toho týmu, který jsme budovali po nástupu do do těch funkcí a dotočila paralympijského hnutí vlastně tenkrát řešili. To byla taková ta doba těsně před před paralympiádou v Pekingu, že ty 1. 2 měsíce jsme neřešili nic jiného, než prostě zajistit účast. Ale hned potom, co se nám malinko rozvázali ruce, jsme si řekli, že prostě potřebujeme jako noty, podle kterých jako pojedeme. Takže jsme začali pracovat na strategii strategii paralympijského hnutí v ČR na následujících 10 let. To se nám povedlo, myslí. Členská schůze nám ji v roce 22 schválila a vlastně jeden z těch hlavních pilířů této strategie nám vyšlo, že je potřeba založit vlastní resortní sportovní centrum pro sportovce s handicapem. A proč je to potřeba? Proč je to potřeba? Já na to mám odpověď dlouze i krátce odpovím. Tak je tak prostě, pakliže chceme a je to politické rozhodnutí vedení ČR, pakliže chceme na par a sportovním poli nebo na na poli sportu hendikepovaných vozit medaile z vrcholových akcích, jako je třeba paralympiáda, tak prostě potřebujeme skočit do profesionálního režimu, tak proto je to potřeba, protože toto centrum nám to umožňuje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu